SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR
CÜNEYT ÇABUK
Yazı Tarihi: Jun 29 2018 3:58PM

 

Aslında seçim sonuçlarının açıklandığı andan şu ana kadar onlarcasını okuduğunuz sonuç analizlerinden birini yazmayı planlıyordum.

Ta ki Ak Parti ilçe koordinatörü olduğunu söyleyen birinin Sosyal Medya’da açıkça kendi partisini zora sokacak bir yazı kaleme aldığını görene kadar.

Kim olduğunun zerrece önemi yok.

Sokaktaki sıradan vatandaştan siyasal anlamda daha yetenekli olmadığını analiz yeteneğinden anlayabildik.

Bizi ilgilendiren Ak Parti il yöneticisi olması ve Ak Parti ilçe teşkilatını zora sokmak için tutarlı bir gayret içerisinde bulunması.

Bu tip ve bu akıl uzun uzun analiz edilmeye değer ama biz konumuza dönelim.

Önce şu tespiti yaparak başlayalım;

Bandırma’da yıllardır kendi tabanıyla yabancılaşmış Ak Parti’ye oy veren kitlelerle de doğrudan bir ilişki kuramamış yerleşik siyaset düzeni öncelikle Sema Kırcı’yı ve onun döneminde ilçe başkanlığına getirilen Alp Bostancı’yı kabullenmekte oldukça zorlandı.

Siyaset ve medya ayağıyla da bu isimleri çok sevdikleri partilerini zora sokma pahasına yıpratmaktan geri de durmadı.

Bu, Kırcı ve Bostancı’nın bu görev için uygun olup olmamasından daha çok yerleşik düzenin pozisyon kaybetmesi ile ilgiliydi.

Tabii ki bu kast ettiğim yerleşik düzenin aktörleri Bandırma ve çevresinde Ak Parti’ye oy veren seçmen kitlesi ile de ciddi şekilde yabancılaşmış ve seçmeni ikinci plana atmış tüm planlarını koltuğa sahip çıkma üzerine kurgulamış bir kitle idi.

Bu mücadelede her yolu makul ve makbul olarak gören anlayış sonlara doğru hem etkisini hem de umudunu yitirdi.

Bu akıl artık Ak Parti otoritesi değil,

Çok net bir şekilde bu dönüşümü Alp Bostancı ve Sema Kırcı sağladı ya da en büyük emeği verdi diyebiliriz.

Sadece Bandırma’da değil tüm Balıkesir’de siyaseti ve seçmeni odaklayan yeni bir siyaset düzeni hâkim hale geliyorsa bunun fitilini ateşleyen kişi tartışmasız Sema Kırcı’dır.

Siyaset cesaret işidir.

Cesur siyasetçiler de risk alır.

Kırcı; Balıkesir’de kendi döneminde görev yapan diğer 3 vekille ve zamanın diğer aktörleriyle karşılaştırılamayacak kadar önemli riskler aldı. Ve dönüşümün mimarı oldu.

Bugün Balıkesir Belediye başkanı sokak ortasında kendi seçmenini azarlamıyor, muhalif gördü kimselerin çocuklarının ekmeği ile oynamıyorsa bu bir dönüşümdür mimarı 3 eski erkek vekil değildir.

Balıkesir’de geriye dönüş hayal bile edilemez.

Bandırma da Balıkesir’in tüm ilçelerden farklıdır;

Ege kıyısındaki ilçelerden de farklıdır,

Bandırma söz konusu olunca Kepsut’a ilçe başkanı seçiyor gibi davranmazsınız,

Ya da Bandırma’dan aday göstereceğiniz belediye başkanında aradığınız kriterler Havran’ın ki gibi olamaz.

Siyasette az miktar matematik bilmek işinize yarayabilir, ama amacınız başarılı olmaksa iyi derecede sosyoloji bilmeniz gerekir.

Bunları neden mi yazıyorum,

Hemen açıklayayım.

Bandırma Dyp-Anap çizgisinin belediye başkanı çıkardığı şehir değil artık.

Bandırma artık yeni Bandırma

Nüfus yapısı değişti. Daha da değişecek.

Hatta 15 yıldır üye olan Ak Parti seçmeninin de talepleri ve bakışı değişti.

Aynı muhafazakâr aileden 20 ve 30 yaşlarında iki bireyin bile talepleri birbirinden farklı artık.

Bu yol sürekli ileri doğru akan bir yoldur.

Asla geri dönüşü kabul edemez ve kaldıramaz.

Bugün size Sema Kırcı ve Alp Bostancı ne yaptı derlerse. Bandırma’da düzgün bir ivme ile düşüşe geçen Ak Parti oylarını bir yerde sabitlediler diyebilirsiniz.

Çünkü bu iki isim Bandırma sosyolojisine bugüne kadar gelen ilçe başkanları ve milletvekillerinden çok daha uygun isimlerdi.

Bugün Bandırma’nın başına Hayırlı Cumalar kontenjanından ortalama bir muhafazakâr getirirseniz tarihin tozlu raflarındaki konforlu yerinizi alırsınız.

Aynı zamanda geçmişe dönmek de aynı etkiyi yaratır.

Ak Parti’yi bir yerde sabitlemeleri yeterli değildir elbette, ama siz seçilmiş ilçe başkanına çapsız bir yeni yetmenin yaptırdığı haber, facebook’dan yazdığı bir iki anlamsız yazı üzerinden saldırmaya çalışırsanız ortaya sadece enerji kaybı çıkar;

Kaldı ki hem Alp Bostancı hem de Sema Kırcı görevden el çektirilen eski belediye başkanımızın akıl ve ahlak dışı taarruzları nedeniyle epey enerji ve zaman kaybetmiş ve çokça da tecrübe kazanmıştı.

Bugün bildik alışkanlıkların devam ettiğini tespit etme adına son dönemde Ak Parti Bandırma İlçe Başkanı Alp Bostancı’nın istifa mektubunu cebinde gezdirdiği, il başkanı tarafından başarısız bulunduğu yönünde çıkan haberler dikkat çekti.

Son olarak da kendisini koordinatör olarak tanıtan sorumsuz arkadaşın herkesin görebileceği şekilde yazdıklarını da dikkate alırsak birilerinin Bandırma ilçe yönetimini zora sokmak için organize ataklar yaptığını tespit edebiliriz.

Bu haberlerin ve yorumların gerçeği yansıtıp, yansıtmaması ile ilgilenmediğimi belirtmeliyim.

Zaten siyasetin içindeki herkes bu tarz aksiyonların nasıl ve neden alındığını ve bunun hem parti teamüllerine hem de siyasetin dinamiğine aykırı olduğunu bilir.

Seçilmiş ilçe başkanını denetlemek için bir il yöneticisinin atanması haberi, ne o ilçe başkanını ne de atandığı iddia edilen kişiyi ilgilendirir.

Burada muhatap elbette ki il başkanıdır.

Haberi yaptıran işgüzar konunun kendi hedeflediği koltuktan çok parti teşkilatlarını etkilediğini kavrayacak zekâda biri değil besbelli.

İnsan elbette ülkeyi ve coğrafyayı yöneten siyasi gücün taşra teşkilatında kafaların böyle sığ çalıştığını gördüğüne hayret ediyor.

Demek ki Ak Parti içinde de seçim üstü seçilmiş ilçe başkanının istifasından ya da zor duruma düşmesinden nemalanacak ezik ve çapsız tipler var. 
Sorsan dava adamlığını, reis sevdasını, memleket aşkını kimseye bırakmazlar.

Ok yaydan fırladı;

Mutlaka hedefi vuracaktır.

Geri dönüş, geri dönüşü simgeleyecek bir isim ya da fikir zaten körfezlerde zorlanan Ak Parti’nin canına okuma anlamına gelir.

Bugün samimi bir Ak Partili seçim sonuçlarına bakınca Chp ile farkın 2 bin oya kadar düştüğü tespitini yapar buna yerel seçimler için önemli bir avantaj elde ettik diye de ekler.

Bizim yeteneksiz koordinatör ise garip bir matematikle Ak Parti’nin Bandırma’da %10 oy kaybettiğini utanmadan söyleyebiliyor.

Ak Parti niye oy kaybeder diye sorarlarsa teşkilatları işgal eden bu figürleri örnek gösterebilirsiniz.

Bir ilçe başkanlığı ya da belediye meclis üyeliği koltuğu bu kadar ucuzlarsa ve bu koltuklara oturmak için yol parti yönetimlerini zora sokacak açıklamalarda bulunmak olursa sonuç facia olur.

Ama bu tür kıyafetsiz tipler sığınacak yeni ve güvenli bir liman bulurlar mutlaka. Onlar için hava hoş.

Bandırma’da herkesin yaka silktiği, itibarı sıfırın da altında olan tipleri ilçe yönetiminin üzerine salmaktaki amaç nedir bilemiyorum.

Bandırma’yı kazanmak ve yönetmek için siyaset bilmek işe yarayabilir.

Ama sosyoloji bilmek zorunludur.

Sosyoloji bilen Ak Parti sevdalısı da bu süreçte Bandırma gibi yerde Alp Bostancı gibi bir ismi arasa da bulamaz.

Bundan ötesi macera olur.

Benden söylemesi.

 

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR