SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

BANDIRMA HOBİ BAHÇELERİNE YOĞUN İLGİ

BANDIRMA HOBİ BAHÇELERİNE YOĞUN İLGİ

Kentleşme ve bunun sonucu olarak hızla artan betonlaşma, sanayileşme ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte iyiden iyiye topraktan ve doğal yaşam alanlarından uzak kalan insanlar için, belediyeler değişik projelerle bu eksikliği gidermeye çalışıyor. İşte Türkiye’nin birçok yerindeki yerel yöneticilerde, insanları günün stresinden uzak tutarak toprağa olan özlemlerini karşılamak için hobi bahçeleri tasarlıyor.

Bu hobi bahçelerinden bir tanesini ise Bandırma Belediyesi yaparak Bandırmalıların hizmetine sundu. Bandırma- Çanakkale Yolu üzerinde, Edincik kavşağına yakın bir noktada 72 bin 769 metrekare alan üzerine kurulan Hobi Bahçelerinde 292 adet bahçe bulunuyor. Büyük kısmının kiralandığı Bandırma’da ki hobi bahçelerinin tanıtımı için Bandırma Belediyesi Bir Mangal Etkinliği düzenledi. Çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte hobi bahçeleri gezildikten sonra, misafirler için yakılan mangallarda sucuk köfte pişirilerek herkese ikram edildi.

Hobi bahçesinin tanıtımı için düzenlenen mangal etkinliğinde konuşan Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza Bandırma için çok faydalı projelere imza atıklarını belirterek hobi bahçeleri hakkında şu ifadeleri kullandı. Mirza, “Günün stresini atacak, toprakla iç içe sebze, meyve gibi doğal ürünlerin üretimini yapabilmeleri için Bandırmalı hemşerilerimize sağlıklı ve güvenli bir yaşam alanı oluşturduk. Hobi Bahçelerimizi kendine ait bir bahçesi olmayan, kendi sebze-meyvesini yetiştirmek isteyen vatandaşlarımızın kullanımına sunduk. Günlük yaşamın stresinden uzaklaşabilecekleri ve doğada vakit geçirebilecekleri alan olan Hobi Bahçeleri projemizi tamamladık ve kullanan vatandaşlarımız ise ektikleri ürünleri toplamaya başladılar.

Bandırma- Çanakkale Yolu üzerinde bulunan Recep Gencer Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinin karşısındaki 72 bin 769 metrekare alan üzerine kurulan Hobi Bahçelerinde 292 adet bahçe bulunuyor. Şuan itibariyle bunların 222 tanesi vatandaşlarımız tarafından kullanılıyor. Geriye kalan 70 tanesi ise, talep çok yakın zaman içerisinde hemşerilerimizin kullanımı için verilecektir.

Bir bahçenin 135 m2 olduğu ve 120 m2 net ekim alanının yer aldığı projede 1 adet idari bina, kafeterya, tuvalet, mescit ve ofis ile depolama alanı da mevcut. Etrafını tellerle çevirip, kameralarıyla ve güvenlik görevlisiyle Hobi Bahçelerimizdeki vatandaşlarımızın güvenliği sağlanmış oldu.” Dedi.

İsteyen herkesin bahçesinde düzenlemeler yapabileceğini de sözlerine ekleyen Başkan Mirza, ancak öncelikle belediyeyi bilgilendirmesinin doğru olacağını vurguladı.

-“EN GÜZEL BAHÇE VE EN GÜZEL ÜRÜN YARIŞMASI YAPACAĞIZ”

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza konuşmasını hobi bahçesinde üretim yapan katılımcılar arasında ‘En güzel Bahçe’ ve ‘ En güzel Ürün’ yarışması yapacaklarını, bununla birlikte şehir merkezinden hergün araç kalkacağını söyleyerek tamamladı.

Bandırma’nın tanınmış hekimlerinden Kardiyoloji Uzmanı Selim Panç ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan Dr. Orhan Akkaya ise boş zamanlarını kiraladıkları hobi bahçesinde geçirdiklerini ifade ederek, böyle alanların insanların sağlığı üzerinde de ciddi faydalarının olduğunu belirtip, bütün herkese tavsiye ettiler.

Hobi bahçesinin bir başka sakini ise Bandırma’da öğretmenlik yapan Fulya Öztürkoğlu. Fulya hanım hafta içi okulda geçen yoğun ve stresli günlerin sıkıntısını hafta sonu hobi bahçesine gelerek attıklarını söyledi. Fulya Öztürkoğlu, “ Toprakla uğraşarak çeşitli sebzeler ekiyoruz ve bu şekilde toprakla temasımız oluyor. Böylece üzerimizdeki olumsuz elektrikten kurtulmuş oluyoruz” dedi.

 

Haber Tarihi : 5/7/2018 10:34:19 AM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR