SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

Bandırma'da Yeni Kimliklerin Dağıtımı Başladı

Bandırma'da Yeni Kimliklerin Dağıtımı Başladı

Balıkesir Valiliği'nden Yapılan Açıklamayla birlikte Balıkesir il çevresinde ve Türkiye çapında yarın yani 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren yeni kimlik kartlarımızın dağıtımına başlandı. Yeni kimlik kartları çipli elektronik yapısıyla birlikte birçok kolaylığıda beraberinde getiriyor.

• Kimlik kartı ile güvenli kimlik doğrulaması yapılabilecektir,
• Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecektir,
• E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden (ev, iş yeri vb.) kimlik kartı ile erişilebilecektir,
• Kimlik kartı, vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport yerine seyahat belgesi olarak kullanılabilecektir,
• Kimlik Kartı, elektronik imza olarak da kullanılabilecektir.
• Kimlik kartı, kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltacaktır,
• Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar (sosyal güvenlik, sağlık, sigorta, bankacılık vb.) asgariye inecektir.

YENİ KİMLİK KARTINA BAŞVURU NASIL YAPILIYOR ?

Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, Genel Müdürlük web portalı (https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr) üzerinden ya da Çağrı Merkezi (199) aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılır.

İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

On beş yaşını tamamlamış olanların şahsen son altı ay içerisinde, ön cepheden çekilmiş (arka fon renginin beyaz, alın, yüz ve çenenin açık olduğu) bir adet biyometrik fotoğraf ile başvurması gerekmekte olup, başvuru sahiplerinin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf zorunlu olmamakla birlikte ancak talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenebilmesi mümkündür.

Başvuru sırasında ayrıca T.C.Kimlik Kartlarının PIN kodlarını içen kapalı bir zarf teslim edilecektir.

YENİ KİMLİK KARTI ÜCRETİ NE KADAR ?
Kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL,
Değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve
Kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL’dir.
Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında peşin olarak tahsil edilir. Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarına ilişkin olarak Kimlik Kartı başvurusunda bulunulması durumunda herhangi bir bedel alınmaz.

 

Haber Tarihi : 1/1/2017 9:05:21 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR