SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

BANDIRMA'DA BU KOÇ 14 BİN 100 LİRAYA SATILDI

BANDIRMA'DA BU KOÇ 14 BİN 100 LİRAYA SATILDI

Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü’nde yetiştirilen 270 damızlık koç, düzenlenen açık arttırma ile satışa çıkartıldı. Damızlık koçlar, 3 bin ila 15 bin TL arasında değişen fiyatlarda alıcı buldu. 

Bu yıl 75.si düzenlenen ‘Damızlık Koç’ satışı yapıldı. Balıkesir’in Bandırma İlçesinde bulunan Koyunculuk Enstitüsü’nde yapılan satışa üreticiler yoğun ilgi gösterirken, günün en pahalı koçu ise tam 14 bin 100 liraya satıldı.

 

Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Akif Yüksel , “Bu yıl 75. Düzenlediğimiz ‘Damızlık Koç’ satışını gerçekleştiriyoruz. Üreticilerimizden büyük ilgi görüyoruz. Özellikle merinos ırk yetiştiriciliğinde Türkiye’deki en yetkin ve tek kurum olarak bugün burada yaklaşık olarak 270 adet koçu satışa sunduk. Satışa sunulan koçların 200 tanesi merinos cinsi koç geriye kalanı ise kurumun yetiştirdiği ve Bandırma adını verdikleri etçi bir ırk olarak satışa sunuldu. En pahalı hayvanı Karacabey’de bir üretici 14 bin 100 lira vererek satın aldı. Hayvanın değerini hem bize hemde herkese gösterdiği için kendisine teşekkür ediyoruz.

Geçen sen 160-170 olan damızlık koç sayısını bu yıl 270’e çıkardık. Önümüzdeki yıl bu sayıları arttırarak satışlarımıza devam edeceğiz. Umarım yetiştiricilere en doğru şekilde faydalı olabiliriz.” Şeklinde konuştu.

Günün en pahalı koçunu alan Karacabey’de bulunan Bay Çiftliğinden Sabri Bay ise damızlık koçlarını her zaman Koyunculuk Enstitüsünden aldıklarını belirterek konu hakkında şunları söyledi. Bay, “bugün 2 adet damızlık koç aldık. Bir tanesini 11 bin 700 liraya diğerini ise 14 bin yüz lira ödedim. Çok kaliteli bir ırk olduğunu biliyorum. Elit sürümde kullanmak için aldım bu koçları. Bu kurumu tercih etmemdeki sebep ise, bu kurum büyük önem vererek, hem etçil hemde sütçü ırk yetiştiriyor ve biz bu ırklardan büyük verim alabiliyoruz. Koç çok büyük bir önem taşır onun için her zaman buraya güveniyor ve burayı tercih ediyorum.” dedi.

Bilindiği gibi bilimsel çalışmalarla elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda seçilen nitelikli damızlıklar, her yıl geleneksel olarak yapılan damızlık koç satışıyla yetiştiricilere satılıyor. Bu yıl ise 75.’si düzenlendi.

Haber Tarihi : 4/25/2018 4:52:45 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR