SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

Uludağ'da Kar Tatili Pahalı mı ?

Uludağ'da Kar Tatili Pahalı mı ?

Türkiye'nin sayılı kayak merkezlerinden biridir Uludağ... Hemşerilerimizinde kış aylarında tatil yapabilecekleri, haftasonları günü birlik gidip gelebilecekleri şehrimize yakınlığı ile en iyi alternatif kesinlikle Uludağ'dır.  Ancak hep televizyonlardan izlediğimiz, ünlülerin özellikle kış aylarında uğrak mekanlarından biri olan Uludağ'da tatil yapmak gözümüzü hep korkutmuştur. 

ULUDAĞ'DA TATİL PAHALI MI ?

Bandırma'dan Uludağ'ya günübirlik gidip dilediğinizce tatilinizi yapıp gelmeniz maddi açıdan Bandırma sahilde bir yemek, çay, çorba içmenizle neredeyse eşdeğerdir.  İster kendi aracınızla aileniz ve arkadaşlarınızla gidin, isterseniz de şehirler arası otobüslerle seyahat edin, Ücret olarak çok bir fark yaşamazsınız. Şimdi harcanacak masrafları madde madde sıralayalım ! 

1) Yakıt : Kendi aracınız ile gittiğinizi ve ortalama km başına 30 kuruş yakan bir aracınız olduğunu varsayalım Bandırma'dan-Uludağ'ya gidiş geliş yakıt masrafınız en fazla 100 TL olacaktır. Ki 4 kişi aynı araçta rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Otobüsle gitmeyi tercih ederseniz. 15 TL Bursa Otobüs Fiyatı. Otogardan Teleferik bölgesine gitmek için Otobüs Fiyatı Ortalam 3 TL.. Teleferik ile Uludağ seyahati 20-25 Dakika ve Öğrenci 15 - Tam 25 TL Gidiş dönüş aldığınızda ise öğrenci 20TL tam 35 TL olarak değişiyor. 

2) Kayak ve Telesiyej : Uludağ'da sanılanın aksine kayak ücretleri pahalı değil. İş Tamamen pazarlığa açık çünkü kayak kiralayan yerlerde belki binlerce kayak var ne kadarını kiralayabilirse o kadar kazanç sağlayacak. Sizi asla geri çevirmek istemeyecektir. Günlük kişi başı 50 TL 'den başlayan ücretler pazarlık sonucu Günlük 20 TL e kadar düşmektedir. Mutlaka pazarlığınızı yapın... Kayak kiralayıp napıcam kaymayı bilmiyorum diyede üzülmeyin yazımızın devamında onunla ilgili detaylarıda vereceğiz. Telesiyej ücretlerine gelince, evet biraz pahalı oturarak yüksekten giden telesiyejler 1 biniş ve iniş 10-20 TL arası değişiyor. Ancak birde kızağınız ile çıkabileceğiniz ipe bağlı telesiyejler var onlar ise daha ekonomik ortalama saati 10 TL civarında ve herhangi bir çıkış sınırlaması yok. İstediğiniz kadar çıkıp inebilirsiniz. 

3) Yiyecek-İçecek : O kadar enerji harcadıktan sonra yiyecek içecek kısmına gelirsek maalesef bu konunun biraz pahalı olduğunu söylemeliyiz. Bunun için yapılabilecek en iyi alternatif mangal yada evden hazırlayabileceğiniz yiyeceklerdir. Tüm gün kayak, kar, eğlence derken zaten çok sık acıkmadığınızı belirtmek isteriz. Sabah gittiğinizde 10-11 gibi yiyeceğiniz kahvaltı tarzı bir öğünün ardından akşama kadar yemek yeme ihtiyacınız olacağını düşünmüyoruz. 

4) Konaklama : Konaklama kısmına gelirsek Uludağ'da otel fiyatları bütçemizi aşacak gibi gözüküyor. Fırsat sitelerinden yakalayabileceğiniz fırsatlar haricinde 1 gecelik konaklama ücretleri Kişi başı 200-250 TL den başlıyor. Ancak Uludağ'da çok sayıda devlet kurumunun lojmanları var ayarlanabilirse oralarda konaklamak sizin için çok cazip olacaktır. Özellikle Askeriye'nin oteline giriş yapabilirseniz.


KAYAK ÖĞRENMEK ZOR MU ? 


Hiç bilmeyen birisinin kayak öğrenmek için ortalama 1 saatini harcaması sonucunda kayak öğrenebileceğini biliyormusunuz ? Kayaktaki en büyük sıkıntılardan birisi ayaklarınızın açılmasıdır. Ayaklarınız iki yana doğru açılır ve düşersiniz. Ayaklarınızın açılma problemini çözerseniz kayak ile 1 saat içinde istediğiniz gibi kayabilirsiniz. İşte bu ! 

Kiralayacağınız 2 kızağı önünden bu aparat ile sıkıca bağladığınızda artık ayaklarınızın açılma ihtimali ortadan kalıyor ! Yapmanız gereken tek şey sıkıca sıkıştırmak kızak kiraladığınız yerden sorabileceğiniz gibi Bandırma'daki birçok nalburiye benzeri dükkanlardan temin edebilir öyle gidebilirsiniz. 

SONUÇ VE TOPLAM 

Sonuç Olarak Günübirlik Uludağ Tatilinin maliyetini toplarsak 4 Kişi gittiğinizi düşünerek kişi başı hesaplarsak

25 TL yakıt 
25 TL kızak takımı 
10 TL telesiyej
20 TL yemek masrafı 
9 TL Milli park giriş ücreti ( Araç başı ) 

Ortalama kişi başı 100 TL lik bir maliyetle ki daha da düşürülebilir sabahtan akşama uludağ'da eğlenmek mümkün ! Kış ayları bitmeden Uludağ'da kar erimeden ilk haftasonu planınızı yaparak Uludağ'ya ailenizle birlikte güzel vakit geçirmek için Gitmenizi tavsiye ediyoruz ! 
 

Haber Tarihi : 1/1/2017 3:02:49 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR