SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

Kanserli Hastaya Nasıl Davranılmalıdır?

Kanserli Hastaya Nasıl Davranılmalıdır?

 Kanser tanısını öğrenmek kişide oldukça yoğun duygusal tepkiler uyandırır. Hastaya tanıyı söylerken ve tedavi sürecinde nasıl davranılması gerekir? İşte bu konuda Psikiyatri Uzmanı Deniz Yıldız önemli tavsiyelerde bulundu. İşte uzmanların tavsiyeleri;

Kanser psikiyatrisi (psiko-onkoloji); Kanser hastalarını bütüncül bir yaklaşımla değerlendirebilmek, hastalara özgün ihtiyaçlarına uygun tedavi stratejileri belirleyebilmek için, onkoloji ve psikiyatrinin ortak bir alt dalı olduğunu aktaran Dr. Deniz Yıldız kanser hastalığında kanser psikolojisi ile ilgili bilgiler paylaştı.

Uz. Dr. Yıldız, “Kanser multidisipliner bir ekip çalışması ile tedavi edilir. Yani cerrahi-kemoterapi-radyoterapi veya diğer medikal tedavilerle eşgüdümlü olarak psikiyatrik yaklaşım gerekir. Amaç, tanı ve tedavi sürecinde, hastalığı ile birlikte yaşayabilen ve hastalık sonrasında yaşamını keyifle sürdüren bireyler olmasıdır” dedi. Çünkü çeşitli kanser türlerinin günümüzde erken tanı ile pek çoğu tedavi edilebilse de, sağ kalma oranları çok daha artmış olsa da, kanser denildiği zaman bir biçimde ölümü ve acılar içinde kıvranarak perişan olmayı, olumsuzluğu çağrıştıran bir kavram akla gelmektedir. O nedenle hem bireyin hem de ailenin bu rahatsızlık karşısında çok ciddi tepkileri olması kaçınılmazdır. 

Kanserli hastanın yaşadığı kaygı bozukluğu, depresyon gibi sorunların bağışıklık sistemini bozarak tedaviye de zarar verdiğini belirten Dr. Deniz Yıldız, “Kanseri tedavi ederken hastada ortaya çıkma riski yüksek olan kaygı bozukluğu, depresyon, çöküntü ve beyin işlev bozukluğunu da tedavi etmek gerekir. Kişinin yaşadığı depresyon, kişinin bağışıklık sisteminin çökmesini hızlandırır. Dolayısıyla kişinin tedaviye katılımı bozulur. Bu nedenle psiko-onkolojik tedavi, genel tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. İşte kongrede bu tedaviyi gerçekleştiren dünyanın her yerinden hekim ve bilim adamının deneyimlerini ve araştırmalarını paylaşması çok faydalı oldu” dedi. 

'Kanser bir aile hastalığıdır; Aileler sıklıkla hastalığı ve tedavisini anlamada, hastaya nasıl yardım edecekleri, hastanın belirtilerini nasıl doğru bir şekilde yorumlayacakları, aile hayatı ve kanserle yaşam arasındaki dengeyi nasıl sağlayacaklarını anlama konusunda desteğe ihtiyaç duyarlar, aile odaklı 'kanser psikiyatrisi' hizmetleri kanser hastalarının eşleri ile ele alınması uyumu ve baş etme biçimlerinin artmasını sağlar.' Dedi.

Haber Tarihi : 4/8/2018 10:41:39 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR