SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

Sosyal medyada fazla vakit geçirmek depresyona mı sebep oluyor?

Sosyal medyada fazla vakit geçirmek depresyona mı sebep oluyor?

 ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarına göre, sosyal medya kullanımı ve depresyon arasında sıkı bir ilişki olduğu ileri sürüldü. Sosyal medya kullanım verileri ile depresyon emarelerini karşılaştıran araştırmacılar, sosyal medyayı en sık kullanan katılımcıların, en seyrek kullanan gruba göre 2.7 kat daha fazla depresif olduğunu tespit etti.

Konu hakkında bilgi veren Psikiyatri Uzmanı Dr. Deniz Yıldız şu ifadelere yer verdi. Uz. Dr. Yıldız,Yaşıtlarının sosyal medyada oldukça idealize edilmiş hayatlarını paylaşması kişide kıskançlık duygusunu tetikleyerek 'başkalarının daha mutlu yaşadığı' izlenimi oluşturuyor.

Herkes beğenilmek sevilmek ister ancak insan beyni sosyal medyada beğeni almayı kendisinin beğenilmesi gibi algılıyor ve içilen bir kahvenin, yenilen bir tatlının taktir edilmesi gibi bir beğeni arayışı oluyor. Onaylanacak insan olmak çabasında bazen yenilen içilen şeyler tüketiliyorken abartılarak sanki nadir yaşanan bir haz varmış gibi bir izlenim oluşuyor. Yaşamın yitmiş olan anlamı birkaç saniyeliğine bulunuyor, ütopik bir anda zihinler buluşuyor ve sonra yeni bir sayfa yenileme ile dağılıyor...

Hep iyi anlarının paylaşılması gerçek hayatta ben neden mutsuzum diye düşündürüp deprese etmenin yanı sıra bazen de gerçek hayatın sorunlarından uzaklaşmış, kısa bir anestesezi gibi soyutlamış hissettiriyor. Bu rahatlama geçici olduğu için tekrar etme ihtiyacı oluşuyor. Sosyal medyada biraz daha rahatlama amacıyla saatler geçiyor ve gerçek hayat sorumluluğunu unutmak artık çok saatlere bedel oluyor. Bu da sanal bağımlılık diye adlandırılıyor.

Hepimizin farkı ekonomik durumu, imkanları ve dış görünümü var ancak facebookta hepimiz eşitmiş gibi yaşamaya başlıyoruz. Güzel eğlenceli paylaşımlar çoğunlukta herşey keyif üzerine kurulu gibi görünüyor. Faklı bir yaşantımız varmış gibi göstermek istiyoruz. Hayaller ve yaşanan hayatlar arasında boşluk oluşuyor. Arzu edilen ile yaşayabildiği arasında oluşan boşluk insanda gerilim oluşturuyor.  Yaşam tarzı kıyaslaması başlıyor büyük bir hayal kırıklığı ve depresyona sokabiliyor.”dedi.

Haber Tarihi : 3/29/2018 10:16:15 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR