SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

Yediğiniz Peynirde Süt Var Mı ?

Yediğiniz Peynirde Süt Var Mı ?

 Şaka yapmıyorum. Gerçekten yediğiniz peynirde süt var mı?

“Evet “ diyen her 100 kişiden 40 tanesi yanılıyor! Şu anda ülkemizde satılan peynirlerin % 40’ında süt yok. Bu oran hızla yükseliyor.

 

Peki neden?

Çünkü halkın alım gücü düşüyor. Ucuz peynir almak istiyor. İşte gıda teröristleri için altın fırsat. Formül hazır. Bir miktar margarin alınır, içine nişasta ve kemik unu katılır. Birde son kullanım süreleri dolmuş bozuk peynirlerle harman yapıldı mı, işte size yeni nesil ucuz peynir.

18-19 TL’ ye beyaz peynir mi alıyorsunuz? Ya da 22-23 TL’ye Tulum peyniri, kelle peynir aldığınız için seviniyormusunuz? Biraz durun. Gelin bir hesap yapalım;

1 Kg. Beyaz peynir için ortalama 7 litre süt kullanmamız gerekiyor. Sütün toptan litre fiatı 1.63 TL. Demekki  7×1.63 =11.41 TL’lik süte ihtiyacımız var. Bu sadece süt parası. Bunun üstüne işçilik, kira, vergi v.s.gibi işletme giderlerini en düşük düzeyden ilave edersek; 11.40 + 5.50 = 16.90 TL. olurmu? Olur! Bunlar sadece beyaz peynirin maliyeti. Hiç arada aracı olmadan, direk üreticiden tüketiciye peynir satıldığını varsayalım (Ki bu mümkün değil).Ve üstüne sadece karımızı koyalım. Oldu mu beyaz peynirin kg.fiatı  21 TL. Başkaca giderleri hiç saymıyorum. Siz olsanız 18-19 TL’ye kaliteli bir beyaz peyniri satarmısınız?

Aynı hesapları Manyas veya Teneke tulum peyniri için yaparsak bu peynirlerin de kg.fiatlarının 26-28 TL’den aşağı olmaması gerekir.

Ucuz peynir yiyelim derken,sağlığınızdan olmayın !…

Birde halk sağlığını hiçe sayan peynir üreticileri var !..

Antibiyotikli süt, gıda olarak kullanılması yasak süttür. Ancak onunda bir piyasası var. Adam 1.63 TL’ye kaliteli ve sağlıklı sütü alacağına, sadece 1 TL’ye antibiyotikli sütü alıyor. Bundan yapıyor peyniri.

İnsan sağlığı zarar görecekmiş !..

Bağışıklık sistemleri çökecekmiş !..Vücutlarımızda antibiyotik direnci oluşacakmış !..

Gıda teröristlerinin umrunda mı?

Ahlak, vicdan firar edince, varsa para, yoksa para.

“ Nasıl olsa yetkililer denetler, ben yiyeyim” demeyin. Kendinizi ve çocuklarınızı koruyun.”Ne yiyeceğimizi şaşırdık” dediğinizi duyar gibiyim. İnanın ki bende şaşırdım. Etrafımız Gıda teröristleri ile sarıldı. Elimizi nereye atsak, bir çamur bulaşıyor.

Biliyorum içinizi kararttım. Ama birisinin söylemesi gerekiyordu…

 Uzman Veteriner Hekim Oğuz Şenol

Haber Tarihi : 3/19/2018 3:20:47 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR