SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

Uzmanından Bahar Yorgunluğu Uyarısı

Uzmanından Bahar Yorgunluğu Uyarısı

 Psikiyatrist Uz. Dr. Deniz Yıldız özellikle mevsim geçişlerinde halsizlik, üzüntü, korku, boşluk, anksiyete, aşırı heyecan, hiperaktivite gibi belirtiler yaşatan ve halk arasında bahar yorgunluğu diye adlandırılan durum hakkında bilgiler verdi.

 

İlkbahar ile birlikte havaların ısınmaya başlaması ve doğanın uyanışı birçok insanın kendini bir duygu karmaşası içinde bulabildiğini belirten Psikiyatrist Uz Dr. Deniz Yıldız bahar yorgunluğu ile ilgili aydınlatıcı bilgilendirmelerde bulundu.

 

Yıldız, “Bu dönemde kişiler nedenini bilmedikleri ve birden başlayan halsizlik, üzüntü, korku, boşluk, anksiyete, aşırı heyecan, hiperaktivite ve benzeri duyguları yaşayabilirler. Fiziksel olarak da  uyku düzensizliği, iştah azalması, kas krampları, eklem ağrıları ve bayanlarda adet düzensizliği gibi belirtiler olabilir.“

 

Kimlerde görülebilir?

 

Özellikle yoğun çalışan, stresi yüksek olan kişilerde ve depresyona eğilimi olan bireylerde görülebileceğini belirten Yıldız; büyük şehirlerde yaşayanlarda daha, çevre kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde, düzensiz ve stresli yaşama sahip olan bireylerde görülebileceğine  dikkat çekti. Uzun sürmesi durumunda bir doktora başvurulmasının uygun olacağını belirtti.

Bu sendromu daha kolay atlatmak için neler yapılabilir?,

1.Yoğun kalorili, tuz ve yağdan zengin, pasta, kek, cips, tuzlu kuruyemiş vb. gıdalardan uzak durmak

2.Yüksek oranda glikoz içeren tatlı yiyecek ve içecekler daha az tüketmek

3.vitamin kullanmak ve mineralli sıvı desteği almak, ; (özellikle b ve c vitamini takviyesi ,potasyum, magnezyum ve çinko e mangan içeren komplex vitaminler kullanılabilir.)

4.doğa yürüyüşleri, haftanın 3 günü yarımşar saat yürüyüş veya spor yapmak

5.Fazla kafeinden kaçınmak, Koyu demlenmiş çaylar yerine, bitki çayları tercih etmek

6. Bol su tüketmek (günde 3 litre gibi )

6. uyku düzenine dikkat etmek iyi gelebilir...

Haber Tarihi : 3/15/2018 12:21:22 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR