SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

BALIKESİR'DE DEĞİŞİM BAŞLIYOR

BALIKESİR'DE DEĞİŞİM BAŞLIYOR

Balıkesir, büyük bir kısmı 2018 yılında başlayacak olan yüzlerce proje ile adeta yeniden kuruluyor. Ekonomiden ticarete, sağlıktan çiftçiliğe, 7’den 70’e kadar her kesime dokunacak pek çok proje hazırlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, şehrin çehresini değiştirecek projelerini dün Balkonuk Center’da düzenlenen basın toplantısı ile tanıttı.

 

Eşsiz konumu, tarımsal üretimdeki kapasitesi, enerji kaynakları ve doğal güzellikleriyle Marmara Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biri olan Balıkesir, 2018’de hayata geçireceği yüzlerce projesiyle adeta büyük bir kalkınma atağına kalkarken; konuya ilişkin projelerini basına anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu şunları söyledi;

 

“Balıkesir coğrafya olarak oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış durumda. Bunu basit bir şekilde anlatacak olursak, Balıkesir’in yüzölçümüne 3 tane İstanbul sığıyor.

 

Özellikle nüfusumuz yüzölçümümüzün büyük bölümüne dağılmış durumda. Mesela Kayseri’nin 1 milyon 300 bin nüfusu var ama bunun 1 milyon 100 bini şehir merkezinde oturuyor. 200 bini ilçelerde ve köylerde. Eskişehir’in 800 bin nüfusu var ama 700 bini şehir merkezinde oturuyor. Sadece 100 bini ilçelerde ve köylerde oturuyor. Balıkesir’in 1 milyon 200 bin nüfusu var. Merkez’de 300 bin nüfus yer alırken, 900 bin nüfusumuz ilçelerde ve kırsal mahallelerimizde oturuyor. Coğrafyamız geniş olunca çok gayret sarf etmemiz ve hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Geldiğimiz günden beri de durmuyoruz. İlçelerin tamamını turladık. Bu ziyaretlerimizde vatandaşlarla sohbet ederek onları dinleme, onların isteklerini ilk ağızdan öğrenme şansımız oldu. İlçelerimizin Belediye Başkanları, kaymakamları, muhtarları ile bir araya geldik. Onların ilettikleri sorunları, taleplerini, istek ve arzularını dinledik. Devam eden projelerimizi ziyaret ederek ne durumda olduklarını yerinde gördük. Sonrasında mesai arkadaşlarımla birlikte tüm bunları harmanlayarak, halkımızın öncelikli ihtiyaçlarını ön plana alan projelerimizi belirledik.”

 

 

 

KAVGA OLAN YERE KIZ VERİLMEZ

 

Yapılacak tüm projelerde vatandaşların öncelikli ihtiyaçlarının ön planda tutulduğunu da sözlerine ekleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “İlk olarak her şeyden önce projelerimizi planlarken; Adaletli olmaya çok büyük önem verdik. Bandırma’da yaşayan vatandaşımıza hangi hizmeti götürüyorsak, Dursunbey’e de o hizmeti götürmenin derdine düştük. Balıkesir’in merkezinde ne varsa, Sındırgı’da da, Kepsut’ta da, Savaştepe’de de olsun istedik. Tabi tüm bunları yaparken de, Balıkesir'in şerefine yakışır, haysiyetine yakışır bir şehir olma yolunda emin adımlarla ilerlemesini hesap etmek gerekiyordu. İlerleyebilmemiz için, bir şehrin gelişebilmesi için, bir şehrin kalkınabilmesi için, bir şehrin hedeflerine ulaşabilmesi için önce o şehrin barışık olması lazım. İnsanları barışık olması lazım, kurumları barışık olası lazım, müesseseleri barışık olması lazım. Kavga olan yerde bereket olmaz. Kavga olan yere kimse gelmez. Atalarımızın söylediği bir söz ile bu olguyu tamamlayacak olursak; “Kavga olan yere kız verilmez.” Bunun için kavgayı bitirmek lazım. İşte biz Balıkesir'e kavgayı bitirmek için geldik. Sayın Cumhurbaşkanımız bunun için bizleri görevlendirdi. Balıkesir'in tamamını, 1 milyon 200 bin insanı, kucaklamak için geldik. Yerel yöneticiler, belediye başkanlarının adı eskiden şehrülemin'di. Yani herkesin ondan emin olduğu insandı. Bu sıfata, bu vasfa layık olmak için çalışacağız. Bize oy veren, vermeyen herkesi kucaklayacağız. Herkesin emrinde olacağız. Belediye başkanları tepeden bakan insanlar değildir. Belediye başkanları buyurgan insanlar değildir. Belediye başkanları şehrine hizmet eden hakim insanlardır, hizmetkar insanlardır. Bu meseleye bu gözle bakıyoruz, bu şekilde yaklaşıyoruz. Cumhurbaşkanımız bile ne diyor? Biz bu milletin hizmetkarıyız diyor. Biz de Balıkesir'in hizmetkarıyız. Görev süremizin sonuna kadar sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz.”

 

AŞKLA ÇALIŞAN YORULMAZ

 

7 Kasım’da devraldığı Büyükşehir Belediye Başkanlığı göreviyle birlikte, basmadık yer, gidilmedik mahalle bırakmamak için yoğun gayret sarf ettiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, bu zorlu görev için kendini adanmış olarak hissettiğini dile getirerek şunları söyledi; “Biz Balıkesir'e sevdalıyız. Yaptığımız işi aşkla yapıyoruz, sevdayla yapıyoruz, tutkuyla yapıyoruz. Kendimizi adanmış hissediyoruz. Yaptığınız işte kendinizi adanmış hissetmezseniz, başarılı olamazsınız. Eğer o işler gece uykularınıza girmiyorsa o işte başarılı olamazsınız. Başarılı olabilmek için işinize kendinizi vermeniz lazım. Öyle ki, bu makamları hoşça vakitler geçirerek veya oraları makam, mevkii, saltanat için kullanırsanız başarılı olamazsınız. Başarılı olabilmek için kendinizi mutlaka adanmış hissetmeniz lazım. Biz de aşkla çalışıyoruz. Ne demişler; aşkla çalışan yorulmazmış. Sabah namazında başlıyoruz, gece 02:00 – 02:30’dan önce yattığımı hiç hatırlamıyorum. Herkes soruyor; "Yorulmuyor musun?" diye "Hayır yorulmuyorum diyorum. Arap atı gibiyiz, koştukça açılıyoruz diyorum.”  Allah'ın izniyle, Cenab-ı Allah sağlık sıhhat afiyet verdiği müddetçe koşmaktan kimse bizi alıkoyamaz. Koşmaya devam edeceğiz, ayak basmadığımız yer bırakmayacağız.”

 

 

 

 

İNSANLARIMIZIN YÜZLERİ GÜLMEYE BAŞLADI

 

Göreve geldiği ilk günden itibaren bir yandan eksikleri tespit ettiklerini, bir diğer yandan da vatandaşın taleplerini dinlediklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, halkın en çok şikayet ettiği konulardan biri olan su faturalarının yüksek olmasıydı. Hemen merkezlerde yüzde 25, kırsalda yüzde 50 olmak üzere indirime gittiklerini söyledi. Yapılan bu indirimlerin sadece Balıkesirliler’e değil bölgemizdeki diğer illerde yaşayan vatandaşlara da katkısı olduğunu dile getiren Başkan Kafaoğlu; “Biz su faturalarında indirime gidince, diğer iller zam yapamadı. Yapanlarda çok küçük oranlarda zam yapabildi. Örneğin Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündemine yüzde 10’luk su zammı geldi. Belediye Meclis Üyeleri, bizi örnek göstererek; “Balıkesir yüzde 25 ile 50 arasında indirim yaparken, biz niye zam yapıyoruz” diyerek zammı reddettiler. Zira toptancı halindeki kira fiyatları aynı. Avrupa standartlarında toptancı hali yapmışız ama içine koyduğumuz esnafı mutsuz. Hemen yüzde 30 oranında kiralarda indirime gittik. Biz insanlarımızı mutlu etmek için bu göreve geldik. Büyükşehir Belediyesi olarak sloganımızda “Mutlu ve Huzurlu Şehir Balıkesir” dedik. Artık insanlarımızın yüzleri gülmeye başladı” dedi.

 

2 BİN KİLOMETRE ASFALT DÖKECEĞİZ

 

6’sı karma 3’ü ihtisas Organize Sanayi Bölgesi, 16 küçük sanayi sitesiyle Marmara Bölgesi’nin lokomotif şehirlerinden biri olan Balıkesir’e 3 yeni Organize Sanayi Bölgesi kuracaklarını anlatan Kafaoğlu, projeleri 2 bölümde ayırdıklarını ifade ederken; bir yandan 2019’a kadar acil ihtiyaçların çözüme kavuşturulacağını bir diğer yandan da Balıkesir’in 2023 vizyonuna uygun projeler ile donatılacağını dile getirerek şunları söyledi: “Organize sanayi bölgelerimizde son gelen yatırımlar sayesinde yerimiz kalmadı diyebiliyoruz. Yeni yatırımları Balıkesir’e çekebilmek için yeni alanlar açmamız gerekiyor. Balıkesir OSB için istimlak yapılacak alanlar belirlendi. İlçelerimizde de OSB faaliyetleri tüm hızıyla sürüyor.

İlçe ve kırsal mahalle ziyaretlerinde gördük ki, halen daha çamura basan vatandaşlarımız var. Bunun için 2018 yılını asfalt yılı ilan ettik. 2.000 kilometre asfalt, kilit parke taşını bu yıl bitmeden neticelendireceğiz.”

 

BALIKESİR’İ 2023’E HAZIRLIYORUZ

 

Balıkesir’e kazandırılması planlanan projelere ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Zekai Kafaoğlu, sözlerini şu ifadeler ile noktaladı; “Daha önce de belirttiğim gibi. Balıkesir’in acil olan ihtiyaçlarını, yapılması elzem olan projelerimizi 2019’a kadar bitirmeyi hedeflerken; Balıkesir’i Cumhurbaşkanımız’ın hedeflediği 2023 TÜRKİYE’sinde parlayan yıldız olarak elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Bizler Balıkesir’i 2023 Türkiye’sine hazırlamak için uzun vadeli tespitlerimizi yaptık. Gerekli temasları sağladık. Günü kurtaran siyaset anlayışı ile değil, geleceğe dönük politikalar ve projeler ile yolumuza devam ediyoruz. Bunun için de gerekli tedbirleri aldık. Kısaca bahsedecek olursak; 2019 yılına kadar bitirmeyi hedeflediğimiz projeler şunlardır. Balıkesir’in en önemli sorunlarından birisi hiç şüphe yok ki trafik sorunu. Trafiğin rahatlaması için köprülü kavşaklar yapılacak, sahiller elden geçirilecek, toplam 5 bin km yola sahip olan Balıkesir’de bu yıl 2.000 kilometre yol yeniden yapılacak.

 

Sosyal konut projeleriyle artık ev sahibi olmak çok daha kolaylaşacak. Tarım ve turizm konusunda yapılacak çalışmalarla Balıkesir’e katma değer getireceği gibi şehrin çehresi de değişecek.

 

Balıkesir’in yapısına uygun, ilimizde üretilen ürünlerimizi yine ilimizde işlenerek doğrudan tüketiciye ulaştıracak projelere ihtiyacımız vardı. Bunun için tarımda ön planda olduğumuzu göz önünde bulundurarak Kırsal Kalkınma Zinciri adı altında bir proje ürettik.

 

Şehir merkezinde ve ilçelerimizde halkın nefes alabileceği parklara ihtiyaç olduğunu gördük. Bunun için yeni park projeleri ürettik. Mevcut parkların tüm bakımlarını yaparak, revize projeler ile daha kullanışlı, daha modern halkın taleplerinin ön planda olduğu parkları Balıkesirlilerin hizmetine sunmak istiyoruz.

Bu ve buna benzer yüzlerce projemizle hizmeti vatandaşımızın ayağına götürmeye başlıyoruz. Bu makamlar, hizmet makamlarıdır. Belediye Başkanı olarak vatandaşlarımıza hizmet etmek asli görevimizdir. Ancak siyasi tecrübelerimiz şunu da bize gösterdi ki, tek başına hizmet etmek yeterli olmuyor. Halkımız hizmeti istiyor ve isteyecek de. Bu, onların en doğal hakları. Ama vatandaşımız şunu da net bir şekilde görmek istiyor; Seçtikleri Belediye Başkanı’nı yanında görmek, direk onun ile sohbet etmek, derdini anlatmak istiyor. Acı gününde mutlu gününde başkanlarının yanında olmasını istiyor. Kısacası vatandaşlar kendilerinin adam yerine konduğunu görmek istiyor. Biz de bunu göstermek için göreve geldiğimiz ilk günde kapımızı halka açtık. Onların kolaylıkla ulaşabilecekleri bir başkan oldum. Bugüne kadar 40 bine yakın ziyaretçimize ev sahipliği yaptık.

Gelemeyen vatandaşlarımıza dokunmak, onları dinlemek için ilçelere ziyaretler gerçekleştirdim. Fırsat buldukça kırsal mahallelere gittim, vatandaşlarımızla beraber oldum ve olmaya da devam ediyoruz.

Bugüne kadar gerek şahsıma gerekse Belediyemize gösterilen yoğun ilgiden dolayı minnettarız. Biz Balıkesir’i ve Balıkesirlileri çok seviyoruz. Her zaman gönül kapımız da makam kapımız da ardına kadar açıktır”

 

Haber Tarihi : 2/26/2018 5:21:04 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR