SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

Hamilelikte Kilo Alımı ve Takibi

Hamilelikte Kilo Alımı ve Takibi

 Hamilelik döneminde istisnalar olsa da genelde kilo alımı görülür. Hamilelikte kilo alımı anneden bebeğe yeterli

besinlerin geçişi için gerekliyken aynı zamanda annenin sağlığı için de gereklidir. Çünkü anne bebeğinin gelişimi sırasında vücudundaki birçok bileşen bakımından kayba uğrar.
Hamilelikte kilo alımı anne adayının vücudunun gebelikten önceki kilosu ile de bağlantılıdır. Örneğin gebelik öncesi kilo düşükse, gebe kalındığında bu kilonun artışı daha hızlı olmaktadır. Gebeliğin ilk dönemlerinde kilo verilmesi görülebilirken normalde 3 ay sonunda anne adayı 1 ya da 2 kilo alır, daha sonra ise her hafta 500 gram almaya devam eder. Bu durum dışındaki anormallikler için doktor kontrolü gereklidir. Ancak aşırı yağlı ya da şekerli beslenmek normal her insanda olabileceği gibi kilo alımı durumuna, yetersiz beslenmek de kilo verilmesine neden olabilir. Bu durumlar dışında normal beslenme düzeniyle ve etkili-dengeli beslenme ile kilo alımının belli bir değişim şekli olduğu görülür.

Hamilelikte kilo alımı miktarını ölçmede beden kitle endeksinden faydalanılmalıdır. Beden kitle endeksi kg cinsinden ağırlığın, cm cinsinden boy uzunluğunun karesine bölümü ile elde edilir. Beden kitle indeksi bakımından 19’un altında olmak fazla zayıflığı, bu değerle 25 arasında olmak normal kilolu olmayı, 25-30 arası fazla kilolu olma durumunu, 30 üzerinde olması ise obezliği işaret eder. Bu indekse göre hamilelik öncesi durum hesaplanmalı, buna uygun olarak hamilelikte alınan kilo takip edilmelidir. Hamilelik öncesi fazla kiloların verilmesi önemlidir. Çünkü yaşamın her anında olduğu gibi aşırı şişmanlık ya da zayıflık sağlığı olumsuz etkiler.
Hamilelikte kilo alımı miktarı bebeğin özelliklerine göre de değişebilmektedir. Fazla gelişen bebeklerin annelerinin fazla kilo aldığı görülebilmektedir.

Haber Tarihi : 2/26/2018 12:01:02 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR