SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

Bandırma'da Daire Fiyatları Neden Bu Kadar Pahalı ? İşte Asıl Nedenler

Bandırma'da Daire Fiyatları Neden Bu Kadar Pahalı ? İşte Asıl Nedenler

Türkiye’nin ekonomisine yön veren sektörlerin başında gelen İnşaat sektörü birçok zorlukla karşı karşıya… Yüksek arsa ve inşaat maliyetlerinin sonucunda oluşan olumsuz tabloyu değerlendiren Gümüşkonak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Koray Kızılçay, kentsel dönüşümü yavaşlatan arsa payı çıkmazına da değindi.

Deprem bölgesinde bulunan şehrimizin %60’ı hala 20 yaşın üzerindeki deprem yönetmeliğine uymayan konutlardan oluşuyor. Olası bir depremde yaşanabilecek kayıpların önlenmesi için acilen deprem yönetmeliğine uymayan konutların yenilenmesi gerektiğinin altını çizen Koray Kızılçay; çarpık yapılaşma, altyapı eksikliği ve yeşil alan ihtiyacı gibi yaşam kalitemizi etkileyen sorunları da göz ardı etmemek gerektiğini vurguladı. 
 

İnşaat maliyetleri hız kesmeden artıyor

İnşaat maliyetlerinin hızla artmasının da sektörü ciddi anlamda zorladığını belirten Koray Kızılçay, şu açıklamalarda bulundu; “Beton ve demir başta olmak üzere inşaat malzemelerinin fiyatı sürekli yükseliyor. Böyle bir tabloda konut fiyatlarının düşmesi kalitenin düşmesi anlamına gelir ki, bu kesinlikle tercih edilecek bir yöntem olamaz. Bizlerin hedefi vatandaşlarımızın güven ve huzur içinde yaşayabilecekleri kaliteli konutları üretmek.” dedi.
  

Arsa sahipleri kaliteye odaklanmalı

Kentsel dönüşüm sürecini ciddi anlamda yavaşlatan en önemli unsurlardan birinin arsa payı çıkmazı olduğunun altını çizen Koray Kızılçay, arsa sahiplerinin kat karşılığı projelerde sadece arsa payı oranını dikkate almalarının hatalı kararlara neden olabileceğini belirtti. Arsa payı oranı ile birlikte değerlendirilmesi gereken önemli kriterlerden birinin bina tesliminde öngörülen daire metrekare fiyatı olduğunu vurgulayan Kızılçay, sözlerini şöyle tamamladı; “Arsa maliyetlerinin yüksek olması sektörü ciddi anlamda zorluyor. Öncelikle arsa maliyetlerinin düşmesi için devletin arsa üretmesi çok faydalı olur. Devlet arsa üretip inşaat firmalarına satmaz ya da uygun şartlarda kat karşılığı vermezse konut fiyatlarının düşmesini beklemek hayal olur. Bir firma standartların üzerinde yüksek arsa payı verdiğinde mecburen kaliteden feragat etmek zorunda kalır. Bu durum ise yenilenecek evinde yaşamaya devam etmek isteyenler için hayal kırıklığı oluşturmasının yanı sıra düşen metrekare fiyatı nedeniyle maddi olarak da kayıp anlamına gelir. Tüm kriterleri bir arada değerlendirerek elde edilecek toplam faydaya bakmak gerekiyor.” şeklinde konuştu. 

www.gumuskonakinsaat.com

 

Haber Tarihi : 2/19/2018 12:48:18 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR