SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

Bandırma'nın Evladı Kahraman Şehidimiz Bedir Karabıyık Afrinde Unutulmadı

Bandırma'nın Evladı Kahraman Şehidimiz Bedir Karabıyık Afrinde Unutulmadı

4 Nisan 1994 Günü PKKlı teröristlerle girdiği Sarıkamışta çatışma sonucunda Şehit Düşen Bedir Karabıyık Afrin operasyonunda da unutulmadı.

Afrin'de başlatılan Zeytin Dalı Operasyonu'nda kullanılan mühimmatların terörle mücadelede hayatını kaybeden Mehmetçik'in isimleri yazıldı. "Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak" mesajlarıyla paylaşılan karelerde obüs mermilerinin üzerindeki isimler görenleri hem duygulandırdı, hem de gururlandırdı.

 

 

ŞEHİT BEDİR KARABIYIK KİMDİR ?

1954 Tarihinde Balıkesir Manas’ta dünyaya gelmiştir. Bedir Karabıyık, Astsubay olan babası şehit olduğunda henüz on aylık bir bebekti. Bu yüzden şehit olan babasını hiç tanıyamamıştır. Onu büyüten, okutan ve yetiştiren annesi Saadet Hanım olmuştu. Saadet Hanım kocasından aldığı şehit maaşı yetmediği için, gece yarılarına kadar dikiş dikiyor ve Bedir i bağrına basarak iyi yetiştirmesi için her türlü güçlüğe katlanıyordu. Çocuklarını çok seviyordu. Ancak Saadet Hanım’da Bedir’in sevgisi bir başka idi. Bu yüzden de aralarındaki sevgi, anne evlat sevgisinden çok daha ileri gitmişti.

Saadet Hanım bin bir güçlüğe rağmen, çocuklarını yetiştirmekte  muvaffak olmuştu. Oğulları, babalarının yolunu tutmuş, askeri okulları okuyarak subay olarak çıkmışlardı. Büyük oğlu Cengiz Karabıyık, Hava Harp Okulu’nu bitirerek pilot, Bedir Karabıyık da Kara Harp Okulunu Bitirerek teğmen çıkmıştı. Saadet Hanım, oğulları ile iftihar ediyordu. Emekleri boşa çıkmamıştı. Her biri vatana millete hayırlı birer insan olarak yetişmişlerdi.

1969 yılında üsteğmen Cengiz KARABIYIK Diyarbakır’da görev yaparken eğitim uçuşu  sırasında yere çakılması sonucunda şehit olmuştur. Bedri Karabıyık üsteğmen rütbesine yükselinceye kadar memleketin çeşitli yerlerinde görevini bir komando subayı olarak sürdürdü. Bu arada Bandırma eşrafından olan annesinin de sevdiği ve beğendiği bir ailenin kızı olan Meral Hanımla evlenerek mutlu bir yuva kurdular. Bu mutlu evlilikten Tahir ve Taha isimlerini verdikleri iki çocukları oldu.

Bedir KARABIYIK binbaşı rütbesinde iken, tayini Kars’a 28. Piyade Alayına çıkmıştı. O sıralar Kars Bölgesinde pkk teröristleri faaliyet gösteriyor. Hunharca savunmasız insanları katletmeye devam ediyordu. Bedir Binbaşı, iyi bir komando subayı olduğu için pkk ile girişilen her çatışmaya iştirak ediyor, hainlere göz açtırmıyordu. Çoğu zaman çatışmalara giden genç subaylara “siz geri durun, sizin yerinize ben giderim.” Demek suretiyle adeta şehitlik mertebesine ulaşmak için özel gayret sarfediyordu. Çephede yazıp annesine gönderemediği bir mektupta bu açıkça görülmekteydi.

Türk milleti kahraman imanlı bir vatan evladını kaybetmenin acısını    04.04.1994 günü yaşıyordu. Binbaşı Bedir Karabıyık görev yaptığı Sarıkamış’ta hain pkk ile girdiği sıcak çatışmada vurularak şehit düşmüştür.

Şehit Binbaşı Bedir KARABIYIK son arzusu olan şehadet şerbetini içmiş, tam söylediği gibi şehit olduğunda göğsünden Kuran-ı Kerim çıkmıştı. Bu Kuran-ı Kerim ve ailesine yazdığı fakat gönderemediği mektup eşyaları ile birlikte ailesine teslim edilmiştir. ( vasiyetidir)

 

VASİYETİMDİR

Canım anneciğim,

Her şeyimi,  ama her şeyimi sana borçluyum.

Hep sana hizmet etmeyi, yanımda kalmanı, sana hürmet etmeyi, güzel kokunu koklamayı arzuladım. Çok az kısmet oldu. Bu dünyada sana doyamadım.

Anneciğim dünyayı sevemedim. Tat da alamadım. Allahın emir ve rızasına aykırı her şey, beni rahatsız etti. El hasıl dünya bana küstü ben de ona.

Bilmiyorum ama zannediyorum, senin dualarının bereketi ile ömrüm uzun olur. Eğer sen veya ben önce gidersek, önce giden kucağını açıp beklesin, elbette kavuşacağız.

Saçından bende bir tutam var. Onu yanımda taşıyorum.

Ölürsem Allahın izni ile bu kahramanca olacaktır. Saçının telleri yanımda kalsın. Sakın ağlama, bil ki göğsümde Kur’an  var.

Dudaklarım da son olarak Allah’ ı zikretti. Gönlün müsterih olsun.

İbadetlerimi zikirlerimi hep bağışladım. Elimde bir şey kalmadı.

Rabbimin huzuruna bomboş gidiyorum. Onun gufranının kuşatacağını umuyorum.

Sana başka ne yazayım, evvel gidene selam  olsun.

Oğlun Bedir…

Haber Tarihi : 1/31/2018 3:55:20 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR