SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

Denizler Tükendi ! Tezgahlar Boş Kaldı !

Denizler Tükendi ! Tezgahlar Boş Kaldı !

Bandırma Balık Hali'nde fırtına nedeniyle tezgahlar boş kaldı. Gelen az miktarda balık ise tezgaha düşmeden satıldı. Bandırma'da fırtına nedeniyle balıkçı motorları avlanmaya açılamayınca balıkçı tezgahları boş kaldı.

3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde Denizler tükendi, denizler kurudu. Balık sezonu olmasına rağmen, tezgahlarda en fazla görülen çeşitler sadece ve sadece Kültür Balıkları olan Levrek ve Çupra, Bununla birlikte ithal somon ve Uskumru. Bu yıl Denizlerin balık vermediğini ve tezgahların boş kaldığını belirten 30 yıllık balık satıcı “ Bir an önce 1 Nisan gününün gelmesini ve balık sezonunun bitmesini bekliyoruz. Çünkü her geçen gün zararımız büyüyor” dedi.

Balıkların en önemli üreme merkezi olan Saros Körfezi de tehlike sinyalleri veriyor. Meriç nehrinin döküldüğü ve balıkların üreme alanı olan Saros Körfezinde trol ve gırgır ile avlanma yüzünden denizin dibinin tarandığını ve balıkların beslenecek yem bulamadığını belirten uzmanlar, “ Bu gün itibarı ile Enez Limanından her gün 50’in üzerinde trol ve gırgır teknesi denize açılıyor. Av sezonu burada 15 Temmuz’da önce 6 Milde, daha sonra ise 1 Eylül’de 3 milde başlıyor. Saros körfezi dip yapısı, coğrafi yapısı itibarı ile avlanma bölgesi olmamalı. Bu bölgede Yunalılar trol ve gırgır ile avlanmayı yasakladılar. Ancak biz devam ediyoruz, hem de katliam biçiminde. Bu bölge balıkların üreme bölgesi. Çünkü balıklar Meriç nehrinden gelen yiyecekler ile birlikte körfeze gelen Hamsi ve Sardalya, dipte bulunan Çalı Karidesi ile besleniyorlar. Bölge çok derin olmayan, kayalık bulunmayan bir yapıya sahip ve yavrunun saklanacak alanı yok. Trol ve Gırgırlar gün boyu dibi tarıyor, dipte ne varsa çıkarıyor. Bu işe son verilmeli. Hiçbir şey yapılamıyorsa, tekne sayısına sınırlama getirilmeli, avlanma sezonu azaltılmalı. Bakanlığın yapacağı en iyi iş ise bu bölgede en az 4 yıl bu tür avlanmayı yasaklaması. Bunun yerine yerel avcılık kuralları ile avlanma yapılması” dediler.

Haber Tarihi : 1/29/2018 12:42:21 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR