SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

KIRCI: İşgali Meşrulaştırmaya Dönük Hukuksuz Kararı Kınıyoruz !

KIRCI: İşgali Meşrulaştırmaya Dönük Hukuksuz Kararı Kınıyoruz !

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklamasına yönelik tepkiler dinmiyor. Konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlık Divanı Üyesi AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı’dan sert tepki geldi.

 

BÖLGENİN BAĞRINA HANÇER GİBİ SAPLANDI

ABD Başkanı D. Trump'ın son kararı ile Kudüs’ün yeniden dünya siyasetinin odak noktalarından biri haline geldiğini söyleyen Kırcı, Geçtiğimiz asırda İngiliz Manda yönetiminin etkisiyle kurulan yapay devlet adeta bölgenin bağrına hançer gibi saplandı. İşgal rejimi altında Filistin halkı hem kendi ülkelerinde farklı bölgelere ayrıldı hem de mülteci hayatı yaşamaya mahkûm edildi.” dedi.  

ŞİDDETLE KINIYORUZ

Devamında Ortadoğu’daki kargaşanın zirvede olduğu bir dönemde alınan Kudüs kararı bölgemize yönelik asıl niyetleri ortaya koydu, dış müdahalelerin mihenk noktası oldu, diyen Kırcı, iç politikada sıkışan Trump yönetiminin bölgeyi Siyonizm’in dar çerçevesinden ele alarak hukuku çiğnediğini, burada yaşayan halkı yok saydığını söyledi. Tüm beşeriyetin asırlardır uğruna mücadele ettiği hak, adalet ve özgürlük gibi değerleri ayaklar altına alan, insanlık vicdanı yaralayan bu kararı şiddetle kınadıklarını belirtti.

SORUNLAR TARAFLAR ARASINDAKİ DOĞRUDAN GÖRÜŞMELERLE ÇÖZÜLMELİ

Kudüs’ün statüsünün Filistin sorununun çok önemli bir yönü olduğunun altını çizen Kırcı “İngiliz Manda Yönetimi’nin sona ermesinin gündeme geldiği 1947 yılında Birleşmiş Milletlerin aldığı 181 sayılı kararda Kudüs’ün Birleşmiş Milletler Vesayet Konseyi tarafından uluslararası bir yönetim biçimiyle idare edilmesi öngörülmüştü. İsrail’in 1967’de Doğu Kudüs’ü işgali ve 1980’de tek taraflı olarak başkent ilan etmesi karşısında BM 478 sayılı bir karar alarak Kudüs’ün ilhakını ve başkent ilan edilmesini geçersiz saymıştır. Kudüs’ün statüsü sorununun BMGK ve Genel Kurul kararları temel alınarak iki taraf arasında yapılacak doğrudan görüşmeler yoluyla çözülmesi esas olmalıdır.” dedi.

HUKUKSUZ KARAR SİYONİST DÜŞLERE HİZMET EDİYOR

Hakkın, hukukun ve değerlerin göz ardı edildiğini söyleyen Kırcı “Adalet, üç semavi din için de kutsal olan Kudüs’ün Siyonizm’in sultasından kurtarılması ve ortak miras olarak korunmasını gerektirirdi. Oysa bu kararla, uluslararası barış ve güvenliği esas alarak adalet üzere hareket etmesi beklenen ABD yöneticileri sadece Siyonist düşlere hizmet etmektedir. Hukuksuz karar; işgal rejimini cesaretlendirmek, işgali meşrulaştırmak ve bölgedeki istikrarsızlığı körüklemekten öte bir anlam taşımamaktadır.” dedi.

 

 

TARİHİ GERÇEKLER VE ULUSLARARASI HUKUK IŞIĞINDA YANLIŞ DÜZELTİLMELİ

Tarihi gerçekler ve uluslararası hukuk ışığı altında düzeltilmesi gereken bu yanlışı ele alma görevinin en başta Birleşmiş Milletler’e ait olduğunu söyleyen Kırcı sözlerine şöyle devam etti: “Diğer taraftan Kudüs ve Mescid-i Aksa Müslümanların asla vazgeçemeyecekleri kutsal değerlerdir, böylesi bir oldu-bittiyi kabul etmiyoruz. Kudüs’ün kayıtsızlığın kurbanı olmaması için İİT dönem başkanlığını üstlenmiş bir ülke olarak İslam alemi ile birlikte üzerimize düşen özel sorumluluğu taşımaya hazırız.” dedi.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NİN ÖNÜNE GİTTİ

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması Ankara’da ABD Büyükelçiliği önünde protesto edildi.  Anayasa Komisyonu Başkanı AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop ve bir grup AK Partili Milletvekili ile birlikte ABD Büyükelçiliği’nin önüne gelen Kırcı, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasına sert tepki gösterdi.

TÜRKİYE-FİLİSTİN DOSTLUK GRUBU BASIN AÇIKLAMASINA KATILDI

Kudüs kararına yönelik bir tepki de Filistin Dostluk Grubu’ndan geldi. TBMM Türkiye-Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan ve bir grup AK Partili Milletvekili ile birlikte AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı’nın da katıldığı basın açıklamasında sorumsuzca alınan kararın tanınmadığı bildirildi.

Haber Tarihi : 12/7/2017 4:11:22 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR