SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

Son Dakika : Taşeron İşçiye Kadro Müjdesi !

Son Dakika : Taşeron İşçiye Kadro Müjdesi !

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda taşeron düzenlemesine son dakika açıklamasında bulundu. 

Erdoğan şunları söyledi: 

''Yaklaşık 900 bin çalışanımızı ilgilendiren ve kamuoyunda taşeron olarak bilinen alt işveren işçileriyle ilgili düzenlemeye değinmek istiyorum. Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçimiz, çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecekler.

MEVSİMLİK İŞÇİ SÜRESİ UZATILIYOR

23 bin mevsimlik işçilerin, halen en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek.

4C'LİLER 4B'YE GEÇİYOR

Kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyunda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz.

"TAŞERONLAR TAMAMEN ORTADAN KALKIYOR"

Böylece inşallah bu sorun ortadan kalkıyor, artık bu aradaki komisyonlar, taşeronlar tamamen ortadan kalkıyor, hepsi böylece işçi kadrosuyla görev alıyorlar. Belediyelerde de belediye şirketlerinin, iktisadi teşekküllerinin inşallah personeli olarak göreve devam edecekler. Hayırlı olmasını diliyorum.''

İLKOKUL MEZUNU TAŞERON KADROYA GİREBİLECEK Mİ? 

 
 

BAKAN SARIEROĞLU'DAN AÇIKLAMA

Bu arada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da, Meclis'te gazetecilerin taşeron düzenlemesiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Uzun süren çalışmalar sonucunda toplam 900 bin işçiyi ilgilendiren önemli bir karar alındığını ifade eden Sarıeroğlu, "Merkezi bütçe ile düzenlenen tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki 450 bin taşeron çalışan kardeşimize şartsız tam kadro veriyoruz. Belediye ve il özel idarelerindeki taşeronlarla ilgili de aradan firmaları kaldırıyoruz ve belediye iştiraklerinde, belediye iktisadi teşekküllerinde daimi istihdamlarını sağlıyoruz" diye konuştu.

Sarıeroğlu, 4C statüsünde çalışan 25 bin kişinin de 4B statüsüne geçiş talebinin bulunduğunu, buna dönük çalışmaların olumlu sonuçlandığını anlattı.

Mevsimlik geçici işçilerin yıllardır var olan taleplerinin de bu çalışmada dikkate alındığının altını çizen Sarıeroğlu, "5 ay 29 gün çalışan bu kardeşlerimizin de çalışma sürelerini en fazla limit olan 4 aya kadar uzatma imkanı getirdik. Toplam 900 bin işçi kardeşimizi ilgilendiren önemli bir çalışma bu. Planımız çalışmanın Genel Kurul'da kabulü sonrasında 3 ay içerisinde kadroya geçişleri tamamlamak" açıklamasında bulundu.

"BÜTÜN ARKADAŞLARIMIZIN SENDİKAL ÖRGÜTLÜLÜĞÜNÜ KORUYACAĞIZ"

Bir gazetecinin "2018'in ilk müjdesi diyebilir miyiz?" sorusuna Sarıeroğlu, o şekilde söz verdiklerini söyledi.

Taşeron çalışmasının geniş kapsamda değerlendirilmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine destek olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

"Başbakanımız da çalışmalarda koordinasyon anlamında bizlerle birlikteydi. Maliye Bakanlığı'nın bürokratlarıyla birlikte uzun süredir gece gündüz çalışıyoruz. Bütün arkadaşlarımızın sendikal örgütlülüğünü koruyacağız. Bu bağlamda çalışma barışı açısından bir sıkıntı çıkmaması açısından bu süreci sendikal örgütlülük ve toplu sözleşme süreciyle sürdürmüş olacağız. Aracı firmalarla var olan sözleşmeleri feshedeceğiz. Onlarla ilgili de birkaç düzenlememiz olacak."

"HİÇBİR ZAMAN TOPU BAŞKA TARAFA ATMADIK"

"İşçi ve işverenden asgari ücret konusunda fedakarlık bekliyoruz" sözü ile neyi kastettiğinin sorulması üzerine Sarıeroğlu, o konuşmasının başından sonuna kadar dinlenmesi gerektiğini aktardı.

Tüm kesimlerin hak ve hukukunun korunması adına ne kadar hassas bir dil kullandığının o konuşmasından anlaşılacağını belirten Jülide Sarıeroğlu, şunları kaydetti:

"O söz Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yapısı içerisinde, oradaki temsilcilere yönelik söylenmiş bir şeydir. Komisyon çalışmaları tek kesimin vermiş olduğu bir karar değil. Hep birlikte karar vereceğiz. Bu üçlü mekanizmalardaki komisyonların çalışma usulü herkesin bir adım atmasından geçer. Toplu sözleşmenin de ruhu budur. Ülkemiz çok sayıda badire atlattı, çok sıkıntılardan geçti. Biz hiçbir zaman topu başka tarafa atmadık. Üzerimize düşen sorumluluğu yaptık. Herkesin hakkını hukukunu korumak, daha ileriye çalışmaları götürmek benim sorumluluğum. Haksız bir durum oldu ama herkesin canı sağ olsun. Uzun süredir beklenen taşeron çalışmasının da tüm emekçilerimize hayırlı olsun diyorum. İnşallah yüzlerini güldürmüşüzdür."

Haber Tarihi : 12/5/2017 4:41:52 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR