SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

GÜNDEM : 200 Yıllık Tiyatro !

 GÜNDEM : 200 Yıllık Tiyatro !

Neden Türkiye olarak doğuya yönelik işbirliği, ticaret yönünde başarılı adımlar attığımız zaman sürekli işlerimize çomak sokan birileri oluyor? Türkiye’yi yıllardır Avrupa Birliği denen anlamsız bir oluşumun içine sürükleyen, ancak hiçbir zamanda bu birliğe dâhil edilmesini onaylamayan güçler Türkiye’nin sizden vazgeçtiğini açıklamasıyla neden bu kadar rahatsız oluyorlar? Biz doğuda Şanghay İşbirliği Örgütü, Rusya, Çin, Japonya gibi Dünya devleriyle işbirliği yapmaya başlamışken bundan rahatsız olan ve ülkemizin gelişmesini istemeyen batılı güçler kim? 
 

TÜRKİYE – RUSYA İLİŞKİSİ NEDEN SÜREKLİ BALTALANIYOR? 

Geçmişte 1839 Osmanlı ile İngiltere ile imzalanan Balta limanı anlaşması yani o dönemdeki ticaret anlaşmasından sonra Osmanlıdaki itirazlar ile birlikte başlayan Osmanlı – Rusya yakınlaşması 1854 Osmanlının Rusya ile savaştırılmasına dönüştürüldü. Ve baktığınız zaman 1854’teki Osmanlı – Rus savaşının arkasında Osmanlının tamamen batıya muhtaç ettirildiği gibi yaptırılan borçlandırılmayla 1876’da iflas ettirildiğini gördük. Aynı şekilde rahmetli Adnan Menderes 1953 – 1960 arasında Rusya’dan aldığı hiçbir randevuya gidemedi en son Kruşçevden aldığı randevuda finansal ve ekonomik olarak yeni bir iş birliği anlaşması ile Temmuz ayında imza atılacaktı, ona gitmeye başbakan olarak süresi yetmedi ve Türkiye-Rusya yakınlaşmasını rahmetli Adnan Menderes canını vererek yani asılarak ödedi. Şimdi baktığımız zaman son 200 yıllık perspektifte Türkiye ile Rusya’nın yakınlaşmasına izin vermek istemeyen sürekli araya giren ve bu coğrafyanın Rusya’ya yakınlaşmasıyla yeni bir işbirliği geliştirmek yerine tam tersi batıya doğru ve batıdan borçlanarak batıya minnet eder şekilde batıya gebe kalmasını isteyen güçlerin son 200 yılda her zaman devreye girdiğini görüyoruz bu olay tamamıyla içerde FETÖ terör örgütü ve diğer dış terör örgütleri tarafından Türk – Rus ilişkilerine yönelik bu coğrafyanın 200 yıllık geçmişinden bugüne coğrafyamızın Rusya ile işbirliği denemelerimizde karşımıza çıkan küresel güçlerin bir kez daha karşımıza çıktığını ve Türkiye üzerinde aynı kirli oyunların oynandığını net olarak görüyoruz.  Bütün bu coğrafyada yaşananların son 200 yıllık bir perspektif içinde net bir şekilde ortaya konması ve sebep sonuç ilişkilerinin net bir şekilde tanımlanması ve açıklanması gerekiyor.   

ZAMANLANMASI ÇOK İNCE HESAPLANMIŞ
 

İki ülke, Halep’teki insani trajedinin sona ermesi için 4 gündür kıran kırana bir pazarlık yürütüyordu ve bu pazarlıklar olumlu sonuçlanmıştı. İki taraf da diyalog sayesinde geri adım atmayı kabul etmişti ve bu sayede çok sayıda Halepli sağ salim savaş bölgesinden güvenli yerlere tahliye olmuştu. İki ülke, sadece Halep’te değil, Suriye’nin genelinde bir ateşkes, dolayısıyla da siyasi çözüm için görüşmeler sürdürüyordu. Türk tarafı, Esad olmasa da Rusya destekli rejimi muhatap olarak almaya hazırlanıyordu. Diplomatlardan ve istihbaratçılardan oluşan bir ekip, önceki gece sabaha dek çalışmıştı. Türkiye-Rusya ilişkilerindeki normalleşme, Suriye pazarlıklarında sağlanan ilerlemeler ve somut sonuçlar sayesinde daha sağlıklı gelişiyordu.

 

Şükürler olsun ki Devletimiz, Milletimiz Uyanmış Durumda Yapılan bu provakasyon çalışması başarılı olamadı. Rusya'da, Ülkemizde gerçekleşen suikastlerin asıl amacını çok iyi anlamış durumda... Ülkemizi 4 bir yandan kuşatan terör örgütleri artık bizleri kaosa sürüklemenin imkansız olduğunu anladıklarını düşünüyorum... Biz Biriz ve Hep Bir Kalacağız !

Haber Tarihi : 12/20/2016 10:36:43 AM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR