SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

KIRCI: EĞİTİMİ YALNIZCA FİZİKSEL YATIRIMLARDAN İBARET GÖRMÜYORUZ

 KIRCI: EĞİTİMİ YALNIZCA FİZİKSEL YATIRIMLARDAN İBARET GÖRMÜYORUZ

 KIRCI: EĞİTİMİ YALNIZCA FİZİKSEL YATIRIMLARDAN İBARET GÖRMÜYORUZ

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı Bandırma’da Yaman Egeli ve Marmara İlkokulları, Ahmet Obalı İlköğretim Okulu, 15 Temmuz Şehit Ramazan Konuş Ortaokulu ve Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni ziyaret ederek öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.

TOPLUMSAL KALKINMANIN OLMAZSA OLMAZI

Ziyaret programına Yaman Egeli ilkokulu ile başlayan Kırcı burada yaptığı konuşmada “Eğitime yapılan yatırım taşa toprağa yapılan yatırımdan çok daha önemli. Çağın getirdiği ihtiyaçlara yönelik donanımlı nesiller yetiştirmek adına göreve geldiğimiz günden beri bütçeden en yüksek payı eğitime ayırıyoruz. Bütçeden eğitime ayrılan kaynak 2002’de 11 miyar TL iken 2017 itibariyle 122 milyar TL’ye çıkarak tam 11 kat arttı. Bugüne kadar dağıtılan 2.5 milyar adet ücretsiz ders kitabı için 4.113 milyar TL kaynak harcandı. 2002’de 347 bin olan derslik sayısını tam 2 kat arttırarak 616 bine çıkardık, artık 60 kişilik sınıflar yok. İlk ve ortaöğretim için burs miktarını sembolik rakamlardan çıkardık.  2002’de 13 TL olan ilk ve ortaöğretim bursu 186 TL’ye yükselince gerçek anlamda öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeye geldi. Günümüz teknolojisini eğitime entegre etme çabaları kapsamında FATİH Projesi dahilinde okullarımıza 432 bin 315 akıllı tahta kuruldu. Yine teknolojiye erişilebilirliği yaygınlaştırmak için öğretmen ve öğrencilerimize 1 milyon 437 bin 800 adet tablet bilgisayar dağıtıldı. Çocuklarımızın yetenek ve ilgi alanlarına göre imkanı sunmak adına spor salonu sayısını 2002’den 2017 yılına 2.5 kat arttırarak 2251’den 5712’ye çıkardık. Çok yönlü bilimsel çalışmalara imkan sağlamak için laboratuvar sayısını 2002’den 2017 yılına 2 kat arttırarak 18.853’ten 34.723’e çıkardık. Eğitimi toplumsal kalkınmanın olmazsa olmazı olarak görüyoruz. Tüm bu adımları atarken tek arzumuz çocuklarımızın daha nitelikli bir eğitim ortamında kendilerini geliştirmelerini sağlamak. ”dedi.

BALIKESİR’DE İKİLİ ÖĞRETİM BİTİYOR

Türkiye’deki eğitim yatırımlarındaki artışın Balıkesir’e de yansıdığını söyleyen Kırcı “Ülke genelindeki eğitim atılımının bir yansıması olarak Balıkesir’de de eğitim yatırımlarında süratli bir artışı hayata geçirdik. 16 yıl içerisinde Balıkesir’e 521 milyon TL’nı aşan eğitim yatırımı gerçekleştirdik. Balıkesir'de tam gün eğitim sistemine uyum için eksiklikleri hızla tamamlıyoruz. Hedefimiz yeni yapılacak okullarımızla birlikte bu hedefe en kısa zamanda ulaşmak.  Balıkesir genelinde eğitimin her kademesinin üzerinde ciddiyetle duruyoruz. Gelecek seçimler için değil, öncelikle gelecek nesiller için çalışıyoruz. Bu yüzden ilimizde en büyük önceliğimiz her zaman eğitim oldu, olmaya da devam edecek. ”dedi.

MARMARA VE YAMANEGELİ İLKOKULLARINA MÜJDE

Yaman Egeli İlkokulu’nun ardından ziyaret ettiği Marmara İlkokulu’nda yaptığı konuşmada ise Marmara ve Yamanegeli İlkokullarının bahçesine 2 adet 24 derslikli ilkokul yapılacağı müjdesini veren Kırcı “Bandırma’nın ilerleyen yıllarda ekonomik olarak daha da büyümesini istiyorsak daha nitelikli bir beşeri sermayeye ihtiyacımız var, bunun için Bandırmamızın eğitim konusunda çok daha ileri gitmesi gerekiyor. Bandırmamızın eğitim yatırımlarını gelecek yılların ihtiyaçlarını göz önüne alarak planlıyoruz. Bu kapsamda 2015-2016 eğitim öğretim yılı içinde 100.Yıl mahallemizde 24 derslikli Bandırma Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi ve 2 atölyesi, 40 derslikli Anadolu Lisesi ve 250 kişilik spor salonu ile 24 derslik ve 200 kişilik pansiyonuyla Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi'ni şehrimize kazandırdık. Paşabayır mahallemizde Cumhuriyet İlkokulu yanına yapılan 24 derslikli ilkokulun yanı sıra Paşakonak mahallemizde 24 derslikli bir okul daha yapıyoruz. Yine ekonomik sıçrama için çok önemli bir unsur olan üstün zekalı çocuklarımızın eğitimi için ise liseler vadisine modern bir Bilim Sanat Merkezi kazandırıyoruz. İlçemizde 2015, 2016 ve 2017 yılları için yapılan ve yapılmakta olan toplam eğitim yatırımı tutarı yaklaşık 53.5 milyon lira. İlçe tarihimizin eğitimde bu kadar kısa süre içerisinde gördüğü en büyük  yatırım tutarı söz konusu. Bunu elbette yeterli göremeyiz. Yeni kuşakların hayata hazırlanırken ihtiyaç duyacağı her türlü bilgi, beceri ve anlayışı kazandırmak uğrunda ne kadar çaba sarf etsek azdır. ”dedi.

 

EĞİTİMİ YALNIZCA FİZİKSEL YATIRIMLARDAN İBARET GÖRMÜYORUZ

Ahmet Obalı İlköğretim Okulu’nu ziyaret eden Kırcı burada yaptığı konuşmada “Okul, bina, derslik, laboratuvar, spor salonu ve teknolojik alt yapının kurulması gibi hususlar çok çok önemli ancak biz eğitimi yalnızca fiziksel yatırımlardan ibaret görmüyoruz, göremeyiz. Müfredat değiştirildi ilerleyen yıllarda daha da geliştirilmeli daha donanımlı bir beşeri sermaye için mutlaka muhtevayı yoğunlaştırmalı içeriği zenginleştirmeliyiz. Bir süredir merkezi sınavlar etrafında yürütülen tartışmaları da bu çerçevede değerlendirmeliyiz. Günümüz dünya şartlarına uyum için çocuklarımız dünyanın beş şıktan ibaret olmadığını anlamalı, olaylara disiplinler arası bir anlayışla çok yönlü bakabilmeli.  Sürekli olarak büyüyen ve gelişen bir ülkede yaşıyoruz ve iktisadi hayatın talep ettiği insan kaynağında çıta sürekli yükseliyor. Bu da bizi eğitim noktasında çok yönlü çalışmalar yapmaya sevk ediyor. ”dedi.

 

AYRIMCILIĞA UĞRAMADAN FARKLI ALANLARDA KENDİMİZİ GELİŞTİRMENİN ÖNÜ AÇIK

15 Temmuz Şehit Ramazan Konuş Ortaokulu ve Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi'ni ziyaret eden Kırcı burada yaptığı konuşmada "İmam Hatiplerimiz geçmişte yok yere siyasi gerilim sebebi sayıldı. Çok şükür o günleri geride bıraktık, Türkiye artık normalleşti. Ülkemizde artık hiç kimse böylesi bir toplum mühendisliğinin kurbanı olmayacak. Bugün imam hatip mezunlarının hiçbir ayrımcılığa kısıtlamaya uğramadan farklı alanlarda kendini yetiştirebilmesinin önü açık. Geçmişte oluşturulmak istenen önyargılara verilecek en güzel cevap bu okullardan yetişen neslin 21. Yüzyılın ihtiyaçları doğrultusunda elde edeceği eğitsel ve mesleki başarı olacak. Medeniyet değerlerimizi canlandırıp sahip çıkmalı, dini duyarlılığı elden bırakmadan dünyada başarılı olmayı hedeflemeliyiz. Hangi işi yaparsak yapalım İmam Hatipli olmanın sorumluluğu içinde, müslümanca bir duruşla, vatanımıza ve milletimize bağlı olarak yapabileceğimizin en iyisini yapmalıyız. Önünüze çıkan engeller sizi yıldırmasın, gözünüzü korkutmasın. Hedeflerinizi belirleyin ve başarıya odaklanın. Bu güzel vatana 15 Temmuz’da hainlerin yaptıklarını da unutmayın, unutturmayın. O gece şehit olan, bu okula adını veren eğitimci Ramazan Konuş ve aziz şehitlerimize karşı borcumuzu ancak bize canları pahasına bıraktıkları bu güzel vatan için çok çalışarak ödeyebiliriz" dedi.

 

 

Haber Tarihi : 9/27/2017 3:26:06 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR