SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

MÜJDE : YGS Sınavı Kalkıyor !

MÜJDE : YGS Sınavı Kalkıyor !

Yıllardır gençlerimizin kaderlerinin 3 saat gibi bir zaman dilimine bağlayan sınav sistemimiz alınan kararla değişiyor.. Üniversitelere sınavsız geçiş sistemi uzun yıllardır bekleniyordu ancak Hükümetimizin tek başarılı olamadığı Bakanlık olan Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda bir türlü istediği çalışmayı yapamamıştı. Yök ve MEB ortak çalışması sonucunda karar birliğine vardı ve YGS Sınavını önümüzdeki yıldan itibaren kaldırma kararı aldı.

YGS SINAVI KALKIYOR

 

2010 yılında YGS ve LYS olmak üzere iki aşamalı hale getirilen sınavın ilk ayağı olan YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) kaldırılıyor. YÖK ve MEB’in ortaklaşa düzenlediği yeni sistem, önümüzdeki yıl son şeklini aldıktan sonra 2018’de hayata geçirilecek.

Yeni sisteme göre öğrencilerin lise diploma puanları, üniversiteye giriş için kullanılacak. Diploma puanının esas alınacak olması sebebiyle MEB, lisede de TEOG benzeri merkezi bir sınavın yapılmasıyla ilgili çalışma yürütüyor. Buna göre her yıl liselere merkezi sistemli sınav yapılacak.


MEZUNLARDA YARARLANABİLECEK

Geçmiş yıllarda mezun olmuş öğrenciler, yine diploma puanları baz alınarak önlisans ve bazı lisans programlarına kayıt yaptırabilecekler. Mezun olmuş öğrenciler de tıpkı liseden yeni mezun olanlar gibi LYS’ye girebilecekler.

Haber Tarihi : 12/19/2016 11:28:43 AM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR