SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

DİKKAT: Balıkesir - İzmir Fayında Gerilme Var !

DİKKAT: Balıkesir - İzmir Fayında Gerilme Var !

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Manisa’daki depremlerle Pazartesi gününden itibaren bölgede yaşanan depremlerin birbirini tetiklediğini belirterek, yakın zamanda İzmir-Balıkesir hattında deprem uyarısında bulundu. 

İzmir’in Karaburun ilçesi açıklarında saat 22.50 sularında büyüklüğü 5,2 ile 5,5 arasında açıklanan bir deprem meydana geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Manisa’daki depremlerle Pazartesi gününden itibaren bölgede yaşanan depremlerin birbirini tetiklediğini belirterek, yakın zamanda İzmir-Balıkesir hattında deprem uyarısında bulundu.

Sözbilir, şunları söyledi:

“Pazartesi günkü depremin yaşandığı aynı fay üzerinde gelen ilk bilgilere göre büyüklüğü 5,0-5,5 arasında değişen bir şok meydana geldi. Yine Karaburun ile Midilli arasında ancak bu kez Türkiye’ye daha yakın Karaburun’a 70 kilometre uzaklıkta. Deniz açığında Midilli fayı fay basamağı üzerinde yer alan bu şokun yerin 10 kilometre derinlikte meydana geldiğini söylemek mümkün. Gelen ilk bilgiler bunun bir ana şok olduğunu gösteriyor. Önemli olan şu fayın farklı noktaları olduğu için deprem fırtınası şeklinde gelişiyor. Bu depremler karada gerilim farkı yaratır. Urla’da dün gerilim farkından kaynaklı bir ana şok yaşanmıştı. Buradan yola çıkılarak Manisa-İzmir arasında yakın zamanda yeni bir ana şok beklendiğini söylemeliyiz. Pazartesi’den bu yana olan depremler denizdeki ve karadaki fayların birbiriyle etkileşim içinde olduğun gösteriyor. Bugünkü ana şoktan hemen önce Midilli fayında 4,2, 4,5 ve 4,7 büyüklüğünde şoklar meydana geldi. Bunları ana şokun habercileri olarak değerlendirebiliriz. Öğleden önce de Edremit taraflarında bir hareket vardı.”

 

Kaynak: Aydınlık

Haber Tarihi : 6/19/2017 3:24:26 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR