SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

Mirza : Ramazan Etkinliklerimize Büyük ENGEL !

Mirza : Ramazan Etkinliklerimize Büyük ENGEL !

11 Ayın sultanı Ramazan ayımız bu gece teravih, sahur ve yarın da oruç ile başlıyor. Yarın akşam da ilk iftarımızı açmış olacağız. Bandırma Ortaokulumuz önünde her sene olduğu gibi bu sene de her gün 1200 kişiye iftar yemeği vereceğiz. Edincik ve Aksakal’da de iftarımız devam edecek. Ayrıca erzak dağıtımlarımıza başladık. Her yıl 1500, 2000 kişiye, ihtiyaç doğrultusunda kumanyalarımızı dağıtıyoruz. Ramazan için belediye olarak hazırız. Fırınlar, lokantalar başta olmak üzere üretim yapan yerlerin denetimi İlçe Tarım Müdürlüğü ile beraber aralıksız sürecek. 

Ben şimdiden kutsal ramazan ayının 11 ayın sultanın Ülkemize, Bandırmamıza hayırlı olmasını diliyorum. İnsanlarımıza ramazan ayında sağlıklı oruçlar sağlıklı ibadetler diliyorum. Allah hepimizi bayramlara erişmeyi nasip etsin. 

Ramazanlarımızın eski ramazanlar tadında ve güzel geçmesi için Belediyemizin başlattığı ve gelenekselleşen Ramazan etkinliklerimizle kentimizde her ramazan ayı hareketli geçer.  Her yıl ramazan etkinliklerimizi ikinci meydanda, yuvarlak meydanda yapıyoruz. Ancak bu yıl bir farklılık oldu. Festivalle başlayan süreçte Büyükşehirle dolgu alanların kullanımıyla ilgili bir anlaşmazlık yaşadık. Festivalde biz rahatlıkla stantlarımızı sahil dolgu sahasındaki rahat bir alana alıyorduk. Meydanda da güzel etkinlikler yaparak festivalimizi sürdürüyorduk. Ama bu kez Büyükşehir kendisine geçen alanda hazineden kiraladığı alanda bize stantları kurdurmadı. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Bey bizden izin alacaksınız demişti. Bizde bu kez istedik ki Büyükşehirden izin alarak yapalım Ramazan etkinliklerimizi.  Hem yazılı olarak hem de bizzat ben kendim giderek yuvarlak meydanda geçtiğimiz yıl ki etkinliklerin bir benzerinin yapılması için tahsis edilmesini istedim. Ancak bize gelen yazıda yuvarlak meydanda Ramazan etkinliklerini yaptığınız alandaki tahsis talebiniz uygun görülmemiştir diyor. Biz bunu 4-5 yıldır yapıyoruz. Daha önce yaptığımız etkinliklerin broşürleri de var burada. Bu senede güzel bir program hazırlamıştık. Dolu dolu içeriğiyle; sanatçılar, söyleşi yapan tarihçiler, diyetisyenler, beslenme uzmanları, kişisel gelişimciler ve hafızlar var programımızda var. Ayrıca hafta arasında da çocuklara yönelik eğlenceler, animasyonlar, Hacivat Karagöz gibi oyunlar vardı. Bu yılda Pazar günleri de Türk sineması gösterimi uygulayacaktık. Programı da bizzat ben götürdüm Edip Bey’e bir dosya hazırlamıştım geçtiğimiz yıllarda yaptığımız etkinliklerin nasıl olduğunu gösteren. Etkinliklerimize çevre ilçelerden Gönen’den, Biga’dan, Karacabey’den, Erdek’ten, Manyas’tan çok sayıda insan özellikle hafta sonlarını Ramazan etkinliklerini izlemeye geliyordu. Cıvıl cıvıl kalabalık bir ortam oluşuyordu. 

Ama maalesef bu  yıl ben Edip Bey’den hem yazılı olarak, hem telefonla bizzat kendim görüşerek o alan bize tahsis etmesi için rica ettim. En son telefon görüşmemizde Edip Bey  şunu söyledi: “Tamam sahneyi kurun sanatçıları getirin ama kafeleri ben dağıtırım. Büyükşehir olarak kime verileceğine ben karar veririm. Ücretlerini de kiralarını da ben alırım” dedi. Bende rica ettim kendisinden bu bir konsepttir birlikte oluşan bir konsepttir. Dolayısı ile ramazan ayı boyunca yapılan etkinliklerin bir maliyeti var. Bizde bu maliyetin yarısını kurulan kafelerden karşılıyorduk dedim. Hatta kendisine biz daha önce hazineye kira ödüyorduk. Size de kira ödeyelim dedim, hiçbir şekilde kabul etmedi. O zaman dedim biz kendi alanımıza kurmak zorunda kalacağız. Bu da bir sıkışıklık yaratacak. Öbür esnaflara daha yakın olacak. Şikayetlere sebep olacak. Ayrıca camiye de daha yakın olacağı için insanlar ibadet ederken rahatsız olacak. Dolayısı ile zorluklar yaşayacağız sayın başkanım dedim. Gelin her zamanki gibi bize izin verin bizde size kira ödeyelim, neden vermiyorsunuz dedim. Edip Bey: “İşte biz oraya masraf ediyoruz, kira ödüyoruz” dedi. Ben biliyorum ki toplamda oranın kirası ayda 26 bin liraya tekabül ediyor. O verilen izinde de zaten kapalı alanlardan kira alıyor hazine. Açık alanlar vatandaşın ücretsiz kullanımına açık. Ben yine 1 aylık kira ödemeyi önerdim. 26 bin lira ödeyelim, hazineye bütün dolgu alanları için ödediğiniz ücreti ödeyelim ve Ramazan etkinliğimizi yapalım dedim. Çünkü bu bir konsept davul birinin elinde tokmak başkasının elinde böyle olmaz dedim. O ısrarla yerin kendilerine ait olduğunu kafeleri kendilerinin dağıtacağını söyledi. Bizde tabi meclis üyelerimizle görüştük. Tereddüt ediyoruz karar verme noktasında. Birde en çok endişe ettiğim noktada meydana kursak Camiye yakın olması ve Camiden gelecek şikayet olması beni en çok düşündüren nokta. Daha önce öbür tarafta olduğu halde sesi kıstığımız halde ufak tefek şikayetler geliyordu. Bu tarz şikayetlere meydan vermemek adına şuanda izlemekle yetiniyoruz. Şuanda sahneyi kurmadık ama her an kurabiliriz. Hafta sonları bazı etkinlikler yapalım diyoruz. Ama tadımız da iştahımız da kaçtı. Bir de şu söyleniyor esnaflar şikayet ediyor. Buraya kafeler kurulmasın diye dilekçelerin olduğu söyleniyor. Ama onlar ne yapmışlar Kafe kurulmasın diye şikayet eden insanları tek tek davet ederek dükkanlarında ziyaret ederek gelin size biz verelim burasını. Madem esnafların şikayetini dikkate alıyorsan hiç kurdurmaman lazım. Neden insanlara gelin biz size kurduralım diyorsunuz. O zaman bu doğru gerçekçi bir yaklaşım değil. Şikayeti dikkate alıyorsan hiç kurdurmaman lazım. Kurduruyorsan demek ki senin de gelir elde etmek gibi amacın var. İkinci amacında bize yaptırmamak. Büyükşehir büyüklüğünü böyle gösteriyor bize. 

Ben şu teklifte de bulundum. Madem siz kurdurtacaksınız kafeleri buyurun kurdurun ama burada 300 liralık bir harcama var, giderinin yarısını siz karşılayın beraber yapmış olalım. Onu da istemedi Edip Bey.

Bu yaptıkları engelleme kendilerine de bir yarar sağlamaz. Ramazanın o güzel havasını atmosferini yok eder ortadan kaldırır. Ben Büyükşehir ile çekişme kavga istemiyorum. Balıkesir Bandırma ayrımı yapılsın istemiyorum. Ama şu anda yapılan bizim etkinliklerimizi bizim işlerimizi engelleme yönünde. Peki Büyükşehir Ak Partili belediyelere bunları yapıyor mu? Hayır, hiç birisini yapmıyor. Onların her işlerini Büyükşehir Belediyesi yapıyor. İl Özel İdaresi’nden geçen binaları onlara tahsis ediyor. Bize engel olduğu her şeyi kendi partili Belediyelerine kolaylıkla veriyor. Ama bize gelince benim değil mi kardeşim o sahil bandı. O zaman sahil Bandını al götür Balıkesir’e bakalım götürebilecek misin. Burada bir yanlışlık var, bunda bir hata var. Bunu da Bandırma halkı vatandaşlarımız bilsin. Bu sene istediğimiz gibi gönlümüze göre Ramazan etkinliklerini yapamayacağız sebebi de Büyükşehir Belediyesi.

Onlar: “Biz izin veriyoruz, sahneyi kurabilirsiniz”  diyebilirler. Sahneyi kurmakla  bitmiyor ki! Sahne ile tüm masrafı biz yapalım, harcamayı biz yapalım, paraları onlar toplasın. Aynı ana caddelerdeki çalışmalara benziyor. İlan reklam vergilerini artık onlar topluyor dört ana caddeden ama, orta refüjleri biz yapıyoruz. Sahil bandını artık biz bıraktık. Bizim bankları çöp kutularını bile söktüler. Sağlam olanlarını güzel olanlarını dahi söktüler, neden? Bandırma Belediyesi adı olmayacak burada dediler. Çöpü de toplamaları lazım biz oradan hala çöp topluyoruz toplamasak pislik götürür. Yani bu tür şeyleri yaşıyoruz  ve yaşamaya devam ediyoruz. Önümüzdeki Eylül ayında otoparklar için geleceğiz diyorlar. Bu kanunlar da Bandırma Belediyesine ayrı Büyükşehir’e ayrı çalışıyor demek ki! Bütün bu çelişkileri Bandırma halkının bilmesinde fayda var. Yol tamirlerinde biz artık her yeri yapıyoruz. BASKİ kazmış o kazmış bu kazmış diye ayırmadan yetişebildiğimiz oranda yapmaya çalışıyoruz. Ramazan etkinliklerinin yapılması konusunda henüz vaz geçmiş değiliz. İlk haftayı izleyeceğiz göreceğiz ondan sonra sahnemizi kurabiliriz. Hafta sonu etkinlikleri yapabiliriz durumu değerlendireceğiz. İnşallah Bandırma İl olurda bu iki başlılık durumdan bir an önce kurtuluruz.

Haber Tarihi : 5/26/2017 8:31:33 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR