SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

MÜJDE : Bandırma Kültür Merkezine Kavuşuyor !

MÜJDE : Bandırma Kültür Merkezine Kavuşuyor !

Bandırma’da 2001 yılında Halil Ünlü’nün Belediye Başkanı olduğu dönemde yapımına başlanan sonrasında ise yer sahibi ve işi alan müteahhit ile ilgili problemler nedeniyle yapımı duran Kültür Merkezi inşaatı, AK Parti Balıkesir Milletvekili ve Başkanlık Divanı Üyesi Sema Kırcı’nın girişimleriyle yeniden başlayacak.

15 yıldır tamamlanamayan Kültür Merkezi inşaatının yapımına, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yeni bir yüklenici firma arasında imzalanan sözleşmeyle yeniden başlayacak.

Projeleri eski yönetmelikler doğrultusunda hazırlanmış olan Bandırma Kültür Merkezinin güncel yönetmeliklere göre tahkikleri tamamlandı ve değişen mimari ihtiyaçlar doğrultusunda proje revizyonlarının yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığınca “Balıkesir Bandırma Kültür Merkezi Binası Mevcut Durum Deprem Performansının Değerlendirilerek, Gerekiyorsa Güçlendirme ve Uygulama Projeleri İle Yapı Yaklaşık Maliyet Hesaplarının Hazırlanması İşi” ihale edilerek yüklenici firmaya devredildi.

Bandırma Kültür Merkezi inşaatı 10 yıldır tamamen durduğundan öncelikle yapılan işlerin yeni yönetmeliğe göre yapılıp yapılmadığına ilişkin Özel İdare Müdürlüğü tarafından analizi yapıldı ve inşaatın çürük olduğu ve yıkılarak tekrar yapılmasının daha ekonomik olacağı belirtildi.

Bandırma’da yaklaşık 15 yıldır tamamlanması beklenen Kültür Merkezinin arsa alanı 7,793 m2, bina oturum alanı 2.500 m2, kullanım alanı da 6.100 m2 olacak. Proje kapsamında 352 kişilik çok amaçlı salon, 128 kişilik küçük salon, okuma salonları, sergi salonu, işlikler, halk oyunları çalışma salonu, müzik çalışma salonu, kafeterya ile idari ve teknik mekânlar yer alıyor. Ak Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı’nın özel çabaları ile sona erdirilme aşamasına gelen Kültür Merkezi inşaatına kısa sürede başlanılması bekleniyor.

Sema Kırcı - Meclis - Kopya

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kırcı: “Bandırma nüfusu ve sosyokültürel yapısı itibariyle Kültür Merkezine ihtiyaç duyan bir ilçemiz. 2001 yılında başlayan inşaat yüklenici firmalar ve ödenek yetersizliği gibi sebeplerden bitirilememiş ve sorunlar çoğalarak bugüne kadar gelmiştir. Üstelik inşaat tamamen durduğu için artık yapılan kısmı da çürümüştür. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile istişarelerde bulunduk, Bandırmamıza yakışır bir Kültür Merkezine olan ihtiyacımızdan bahsettik ve çabalarımız sonucu Kültür Merkezi için geçtiğimiz ay yeni bir yüklenici firma ile sözleşme imzalandı. Bu arada Özel İdare Müdürlüğü tarafından inşaatın şu ana kadar yapılan kısmının analizi yapıldı ve inşaatın çürük olduğu, yıkılarak tekrar yapılmasının daha ekonomik olacağı rapor edildi. Şimdi yepyeni bir mimari tasarım ile Kültür Merkezinin inşaatına kısa sürede başlanacak. Bu işin sonuçlanması bizleri çok mutlu etmiştir. Kültür ve sanatla ilgilenen her yaştan insanımızın faydalanacağı, ilçemizin çehresini değiştirecek, kültür turizmine de katkıda bulunacak bir merkez olacak. İnşallah açılışını kıymetli Bandırmalı hemşerilerimle birlikte yaparız” dedi.

Haber Tarihi : 2/22/2017 7:08:47 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR