SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

Bandırma Yepyeni Bir Üniversiteye Kavuşuyor !

Bandırma Yepyeni Bir Üniversiteye Kavuşuyor !

Bandırma 17 Eylül Üniversitesine kısa sürede yepyeni fakültelerin açılacağını haberlerimizde duyurmuştuk. Gelişen Bandırmamız ve Üniversitemiz artık Öğrencilerine yetmekte güçlük çekiyor. Bu sebeple Üniversitemizin Merkez Yerleşkesi Baştan Kuruluyor. Bunun için Üniversite tarafından Merkez yerleşkesinin nasıl olacağı konusuyla ilgili bir tasarım yarışması düzenlendi. Yepyeni inşaa edilecek binaların ve üniversite fakültelerinin şehrimize değer katacak şekilde oluşturulması amacıyla düzenlenen yarışmada;

Konu ile İlgili Rektörümüz Üniversite internet sitesinde şu açıklamalarda bulundu..
 

Bu bağlamda Üniversitemizin misyonu; “toplumun tüm kesimlerini kucaklayan, kentle bütünleşen, bölgede katma değer üreten ve üretilmesine zemin hazırlayan, uluslararası bağları kuvvetli, saygın bir “eğitim” ve “araştırma” üniversitesi olmak” olarak belirlenmiştir. Bu misyon, her alanda en iyi olmaya aday genç bir üniversitenin bakış açısını yansıtmaktadır.

Bu bakış açısının, üniversitemizin müstakbel merkez yerleşke yerleşim planına ve binalarına da yansıması öncelikli amaçlarımız arasında yer almaktadır. Kuruluş aşamasında bulunan üniversitemiz için yerleşke tasarım çalışmaları büyük bir önem taşımaktadır. En son kurulmuş olan üniversitemizin ülkemizdeki en iyi yerleşkeye sahip olması gerektiği, bunun bizlerin bir sorumluluğu olduğu inancıyla harekete geçerek, 2016 yılı içerisinde üniversitemizin yerleşke altyapı hazırlıkları kapsamında, kıyaslama imkânı oluşturabilmek adına onlarca üniversiteye ziyaretler gerçekleştirdik. Bu ziyaretlerimizi halen devam ettirmekteyiz. Bu konu ile ilgili titizliğimiz, endişemiz, en iyiye ulaşma, en doğru tercihte bulunma çabamız, bizleri bir ulusal yerleşke kentsel tasarım yarışması fikrine ulaştırmıştır. Uzunca bir süre üzerinde düşündükten ve bunun üniversitemiz için en iyi seçenek olacağına inancımız pekiştikten sonra, yarışmanın başlatılmasına karar verilmiştir.

Üniversitemiz, akademik birimlerin fiziki yapı ihtiyaçlarını, kentin coğrafi ve tarihi dokusuna özen gösteren bir yaklaşımla, insan odaklı, çevreye ve doğaya duyarlı, hem fonksiyonel hem de estetik kaygılarla karşılamayı hedeflemektedir. Üniversitemiz yerleşkesinin kentsel tasarımının ulusal düzeyde ve ödüllü bir yarışma ile kentin tarihine ve dokusuna uygun, modern ve özgün bir görünüme kavuşması ve kente de örnek teşkil etmesini arzu etmekteyiz.

Bunun bir sonucu olarak, planlı, estetik, ve mekânsal bir bütünlüğü olan bir yerleşke tasarımı gerçekleştirmek isteyen Üniversitemiz, bu amaç doğrultusunda Merkez Yerleşkesinin (ve genişleme alanının) bütününe ilişkin bir kentsel tasarımı ve yatırım onayı alınan ilk 3 binanın da mimari projesini elde etmek amacıyla “Merkez Yerleşke Kentsel Tasarım Yarışması” gerçekleştirmeye karar vermiştir.

Yukarıda belirttiğimiz amaçlarla düzenlediğimiz “Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Merkez Yerleşke Kentsel Tasarım Yarışması” nın başta Türkiye ve dünya mimarisine ve de bilimine katkı sunması temennisiyle hayırlı olmasını dilerim.

Prof. Dr. Süleyman Özdemir

Haber Tarihi : 2/11/2017 10:10:46 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR