SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

Prof. Dr. Süleyman Özdemirin 19 Mayıs Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Dolayısıyla Mesajı

Prof. Dr. Süleyman Özdemirin  19 Mayıs Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Dolayısıyla Mesajı

Türk tarihinde bir dönüm noktası, cumhuriyetimizin kuruluşunda bir milat olan 19 Mayıs 1919 günü cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun'a çıkışı ve Kurtuluş Savaşı'mızın da başlangıcıdır. Samsun’un Havza ilçesinde yayınladığı genelgeden sonra Mustafa Kemal Atatürk, Amasya’da Amasya Genelgesi'ni imzalamış, Erzurum Kongresi'ni yapmış, sonrasında Sivas Kongresi'ni gerçekleştirerek Milli Meclis’i oluşturmak üzere milli mücadelenin merkezi olacak Ankara'ya geçmiştir. 26 Ağustos 1922'de büyük taarruz başlamış ve 30 Ağustos’ta Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde işgalci Yunan birlikleri mağlup edilmiştir. Geri çekilen işgalciler takip edilmiş, Türk ordusu 9 Eylül 1922'de İzmir'e girerek düşmanı denize dökmeyi başarmış ve 18 Eylül itibariyle Yunan işgal güçleri Anadolu'dan tamamıyla silinmiştir.

Samsun’a gitmek üzere 16 Mayıs 1919’da İstanbul’dan hareket eden Mustafa Kemal Atatürk ve ona eşlik eden milli mücadelemizdeki diğer önemli kahramanlarımızı Samsun’a “Bandırma Vapuru” taşımış ve Kurtuluş Savaşı’mızda düşmana karşı son kurşun da yine Bandırma’dan atılmıştır. Kurtuluş Savaşı ile milletimiz, dünyada emperyalist güçlerin boyunduruğu altında olan milletlere örnek olacak, umut olacak bir mücadele sergilemiş ve büyük bir zafer kazanmıştır. Milletimizin bu destansı zaferinde Bandırma’mızın üstlenmiş olduğu rol, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi olarak bizler için ayrıca bir mutluluk ve gurur kaynağıdır.

Şark Meselesi adı altında yok edilmek istenen bir millet için 19 Mayıs, millî bağımsızlığa ve cumhuriyete giden yolun ilk adımıdır.19 Mayıs, tarihin akışının değiştiği gündür. 19 Mayıs, milli iradenin uyanışının ve milli mücadele meşalesinin yakıldığı gündür. 19 Mayıs, ülke olarak bir ve beraber olma günümüzdür. Bu düşünceler ve minnet duyguları ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'mızın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, geleceğimiz olan sevgili gençlerimize armağan edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum.

Prof. Dr. Süleyman Özdemir

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü

Haber Tarihi : 5/18/2021 6:17:01 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR