SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

RENKLİ ASFALTLAR

RENKLİ ASFALTLAR

Hayatın renklerini tüm yaşamımızda görmek istediğimiz gibi, sokaklarda da görmek güne keyifli başlamak için önemlidir. Sokakların renksiz ve ruhsuz halini rengarenk hale getiren renkli asfaltlar günümüzde trend haline gelmiş durumdadır.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de artık yol yapımında son moda renkli asfalttır. Beton zemine, bozulmuş yola kolaylıkla uygulanmaktadır. Asfaltı güçlendirmek için bu yüzey kaplama sistemi uygulanmaktadır. İnsanlara hem pozitif hissiyat verip hem de esneklik konusunda büyük bir konfor sağlayan bu asfalt çalışmaları çocuk parklarının en sevimli halini ortaya koymaktadır. Bu artık çok tercih edilen bir endüstri haline gelmiş ve beton asfalt anlayışını değiştirip, mimariyle bir bütünlük oluşturmuştur. Renkli asfalt, hem moda anlayışında büyük bir etki yaratmış hem de güvenlik açısından ciddi bir sistem haline gelmiştir. Görsel açıdan önemli bir yenilik olarak insanların park, bahçe, meydan ve sokaklarda rengarenk bir ortam görmesini sağlamakla birlikte tüm yerleşim alanlarına uyumlu olarak değişim sağlamıştır.


Renkli asfalt yapımının beton asfalt yapımından herhangi bir farkı yoktur. Yalnızca renk katılarak renkli asfalt çalışması oluşmaktadır. Bu konuda çalışma yapan firmalar kendi renk yelpazelerine uygun renklerle uygulamayı yaparken kimisi de özel sipariş ile çalışmaktadır. Renkli asfaltlar, asfalt yapısını kesinlikle bozmaz. Tam aksine boyanın koruyucu ve bakım yapan yapısı sayesinde oldukça etkili bir yol çalışması yaparak uzun ömürlü kullanım sağlanmaktadır. Kimi zaman desen koyarak hem renkli hem de desenli asfalt çalışmaları yapılmaktadır. Böylelikle asfaltın yapısı bir anda değişmektedir. Dayanıklılık konusunda da beton asfalta oranla daha uzun süre dayanan ve toprağa ve çevreye herhangi bir zarar vermeden uzun yıllar kullanılan bir yapıdır. Kısa sürede uygulanabilir olması ve kullanıma kısa sürede açılması açısından da tercih edilebilir olmaktadır. Görsellik dışından trafiğin akışı açısından da önemlidir. Çarpıcı renkler sayesinde insanların trafikte dalgınlığını ortadan kaldırmaktadır. Toz tutmayan bir özelliğe sahip olduğundan, hijyenik bir ortam ortaya koymaktadır.

Renkli asfalt fiyatlandırma konusunda üretici firmanın yerli ve yabancı olması etkili olmaktadır. Bu da gayet doğaldır ki bu asfaltların özel üretim tekniği kullanılarak üretilmesi fiyatların yüksek olmasını da normal karşılamak için önemli bir etkendir.
Haber Tarihi : 3/3/2020 3:28:51 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR