SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

Bandırma'nın Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

Bandırma'nın Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

Bandırma’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanındaki törenlere İlçe Kaymakamı Günhan Yazar, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Belediye Başkanı Tolga Tosun, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yeniçeri, Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Oğuz Okuyucu, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun günün anlam ve önemi üzerine konuşmasını gerçekleştirdi. Başkan Tolga Tosun;
 
 

"SEVGİLİ BANDIRMALILAR, DEĞERLİ HEMŞERİLERİM.
 
TARİHİN GÖRDÜĞÜ EN BÜYÜK DEVRİMCİLERDEN, YÜCE ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, HENÜZ KURTULUŞ MÜCADELESİ İÇİN ANADOLU’YA ADIM ATMADAN, 13 EKİM 1918’DE, İSTANBUL’U İŞGAL EDEN EMPERYALİSTLERİN GEMİLERİNE 
DERİN MAVİ GÖZLERİYLE BAKMIŞ VE ŞÖYLE DEMİŞTİ: GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER... HİÇ KOLAY OLMAMIŞTI AMA GELDİKLERİ GİBİ DE GİTMİŞLERDİ... 
 
BU YIL, KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN BAŞLANGICININ 100.YILINDAYIZ. 
19 MAYIS 1919’DA, MUSTAFA KEMAL’İ YÜREĞİNDEKİ HÜRRİYET ATEŞİ, RUHUNDAKİ KARARLILIK VE CESARETİYLE, 
SAMSUN’A ULAŞTIRAN VAPURUN ADINDA BİZ VARIZ.  
 
İZMİR’DE HASAN TAHSİN’İN İLK KURŞUNUYLA BAŞLAYAN SİLAHLI MÜCADELE, EBEDİ BAŞKOMUTAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÖNDERLİĞİNDE BÜTÜN YURDA YAYILMIŞ, BİR MİLLET ESARETİ VE ZİLLETİ REDDEDEREK ÖZGÜRLÜĞE DOĞRU ŞAHLANMIŞTIR. 
 
YA İSTİKLAL YA ÖLÜM PAROLASIYLA ORDUMUZ VE MİLLETİMİZ BİR BÜTÜN OLMUŞTUR.
TAM 97 YIL ÖNCE BUGÜN, 17 EYLÜL 1922’DE, YARBAY VECİHİ BEY KOMUTASINDAKİ KAHRAMANLAR, KALAN SON PALİKARYA KIRINTILARINI DA, AŞIĞI OLDUĞUMUZ BU KENTTEN, 
BANDIRMA AYYILDIZ TEPEDEN DENİZE DÖKMÜŞTÜR. 
 
AYYILDIZ TEPEDE KAHRAMANCA SAVAŞAN, DÜŞMANA SON KURŞUNU SIKAN VE ŞEHİT OLAN, BAŞTA YARBAY VECİHİBEY OLMAK ÜZERE 80 ŞEHİDİMİZİ RAHMET, MİNNET VE SAYGIYLA ANIYORUM.
 
KURTULUŞ MÜCADELESİNİN BAŞINDA, BANDIRMA VAPURUNUN İSMİNDE BİZ VARIZ… DESTANLARI KISKANDIRAN KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN SON KURŞUNUNDA BİZ VARIZ…. 
BİZ BANDIRMAYIZ… BİZ BANDIRMALIYIZ. İŞTE BUNUN İÇİN ÇOK GURURLUYUZ.
 
BUGÜN BU GURURU BİR KEZ DAHA VE YÜREKTEN YAŞIYORUZ. BANDIRMAMIZIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 97. YILDÖNÜMÜ HEPİMİZE KUTLU OLSUN…
 
8 EKİM 1922’DE BANDIRMA’YI ZİYARET EDEN YÜCE ÖNDER ATATÜRK: “MİLLETİMİZ ÇALIŞKANDIR. BU FAZİLETİ TAŞIYAN BANDIRMALILARIN ŞEHİRLERİNİ İMAR EDECEKLERİNDEN, HALEN BARUT VE İS KOKAN BU BELDEYİ MAMUR HALE GETİRECEKLERİNDEN ASLA ŞÜPHE ETMİYORUM” DEMİŞTİR…
 
BARUT VE İS KOKAN BANDIRMA’YI YENİDEN KALKINDIRAN, BU KENTE HİZMET ETMİŞ OLAN, GEÇMİŞTEN BUGÜNE HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM. DEMOKRASİNİN, ÇAĞDAŞLIĞIN, KÜLTÜR VE SANATIN, BARIŞ VE KARDEŞLİĞİN KENTİ BANDIRMA, ATATÜRK’Ü HAKLI ÇIKARTMIŞTIR. 
 
HALKIMIZIN BÜYÜK BİR DESTEKLE GÖREV VERDİĞİ BİZLER, SORUMLULUĞUMUZUN FARKINDAYIZ. 
TARİHİ, KÜLTÜRÜ, DEĞERLERİYLE SEVDALISI OLDUĞUMUZ BANDIRMA’YA, BELEDİYE BAŞKANI OLARAK HİZMET ETMEK GURURLARIN EN BÜYÜĞÜDÜR. 
BİZLERDE, HALKIMIZLA BİRLİKTE KARARLAR ALARAK, BARIŞ VE KARDEŞLİK KENTİ BANDIRMAYI, ZENGİNLİK VE REFAHIN OLDUĞU BİR KENT HALİNE GETİRMEK İÇİN, SİZLERİN GURUR DUYACAĞI BİR BANDIRMA İÇİN ÇOK ÇALIŞACAĞIZ. 
 
SEVGİLİ BANDIRMALILAR, DEĞERLİ HEMŞERİLERİM... BİLİYORSUNUZ; HEPİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ, KÜLTÜREL, 
SANATSAL DEĞERİNİN YANI SIRA, EKONOMİK OLARAK DA 
BU KENTE KATMA DEĞER TAŞIYAN FESTİVALİMİZ, 10 EYLÜL’DE BAŞLAYAN SAHİL ŞENLİĞİMİZLE BİRLİKTE DEVAM EDİYOR. 
 
BANDIRMALI GENÇLERİMİZİN, SANATÇI VE SPORCULARIMIZIN EMEK VE YETENEKLERİNİ SERGİLEYEBİLDİKLERİ VE BİZİ ÇOK MUTLU EDEN SAHİL ŞENLİKLERİMİZİN ARDINDAN FESTİVAL ANA GÜNLERİ BAŞLIYOR. 
UMUYOR VE DİLİYORUM Kİ; TİTİZLİKLE HAZIRLADIĞIMIZ ETKİNLİKLER, SERGİLER, TİYATROLAR, KONSERLERLE ÇOK MUTLU OLACAKSINIZ. FESTİVALİMİZİN BANDIRMAMIZA, DOĞAYA, HEPİMİZE HAYIRLI, UĞURLU VE ANLAMLI OLMASINI DİLİYORUM. 
 
 
SEVGİLİ BANDIRMALILAR, DEĞERLİ HEMŞERİLERİM...
BU VESİLEYLE, BİR KEZ DAHA; BAŞTA EBEDİ BAŞKOMUTAN, 
YÜCE ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, AZİZ SİLAH ARKADAŞLARI, KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZİ RAHMET, MİNNET, SAYGIYLA ANIYORUM. 
 
BU KENTİ SEVİYORUM. SİZLERİ SEVİYORUM. 
BANDIRMAMIZIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 97. YILINI TÜM İÇTENLİĞİMLE KUTLUYORUM.   "
 
şeklinde konuştu.

 
Haber Tarihi : 9/17/2019 12:21:47 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR