SON DAKİKA
BandırmaHaber.Com.TR

Bandırma BİLSEM’e 50 yetenekli öğrenci daha katıldı

Bandırma BİLSEM’e 50 yetenekli öğrenci daha katıldı

 2017-2018 eğitim ve öğretim döneminde Bandırma Bilim ve Sanat Merkezi’nin ( BİLSEM ) yapmış olduğu sınavlarda başarılı olan özel yetenekli 50 öğrenci BİLSEM’de eğitim almaya hak kazandı.

Bandırma Bilim ve Sanat Merkezinin sorumluluk sahası olan Bandırma, Erdek, Gönen, Manyas ve Marmara Adası ilçelerinde gerçekleştirilen taramalarda 47’si genel yetenek 3’ü resim yetenek öğrencisi olmak üzere toplam 50 öğrenci belirlendi.

BİLSEM’in, okullarındaki eğitimleri aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak için destek eğitim vermek üzere açılmış olan bağımsız bir özel eğitim kurum olduğunu belirten Okul Müdürü Levent Obuz verdiği bilgilerde şu ifadeleri kullandı.

Obuz, “Bilim ve Sanat Merkezleri okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimlerine devam eden üstün veya özel yeteneği olduğu uzmanlar tarafından tanılanan öğrencilere, okullarındaki eğitimleri aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak için destek eğitim vermek üzere açılmış olan bağımsız bir özel eğitim kurumudur.

Bilim ve Sanat Merkezlerine alınacak öğrencileri belirlemek için bakanlık her yıl Bakanlıkça belirlenen tanılama takvimi çerçevesinde, Bakanlıkça belirlenen sınıf seviyesinden (ilkokul 1,2,3. Sınıf) öğrenciler, Bakanlıkça hazırlanan gözlem formları kullanılarak e-okul üzerinden sınıf öğretmenlerince resim, müzik veya zihinsel olarak üstün yetenekli adayı olarak gösterilir.

Aday olarak gösterilen öğrenciler, bakanlıkça belirlenen bir tarihte, tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak Bakanlıkça hazırlanan grup tarama sınavına alınır.

Grup tarama sonuçlarına göre başarılı olan öğrenciler Rehberlik Araştırma Merkezlerinde uzmanlar tarafından bireysel incelemeye alınırlar. Bireysel incelemede öğrencilere standart zeka testleri uygulanır. Zeka testinden başarı ile geçen öğrencilerin BİLSEM kayıtları yapılır. Öğrenciler lise son sınıfa kadar istemeleri halinde BİLSEM’e devam ederler.

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Bandırma Bilim ve Sanat Merkezinin sorumluluk sahası olan Bandırma, Erdek, Gönen, Manyas ve Marmara Adası ilçelerinde gerçekleştirilen taramalarda 47’si genel yetenek 3’ü resim yetenek öğrencisi olmak üzere toplam 50 öğrenci kazanmıştır. Kazanan öğrencilerin kayıtları 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında BİLSEM’de gerçekleştirilmektedir. Kayıtların ardından yeni öğrencilere düzenlenecek olan UYUM haftasının ardından normal eğitimlere devam edilecektir.” dedi.

 

Bandırma BİLSEM’e 50 yetenekli öğrenci daha katıldı
Haber Tarihi : 9/5/2018 10:53:34 PM
BANDIRMA'DAKİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Copyright © 2016 - Bandırma Haber.Com.TR